Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie

Dedykacje

sobota, 08 lipca 2017
niedziela, 02 kwietnia 2017
poniedziałek, 20 lipca 2015
środa, 24 grudnia 2014
sobota, 03 listopada 2012
wtorek, 18 października 2011

Ulica Jaksy Gryfity


Ulica Jaksy Gryfity – nazwana imieniem Jaksy z Miechowa († 1176) uważanego za protoplastę rodu Gryfitów, który około roku 1162 ufundował m.in. klasztor Norbertanek na Zwierzyńcu. Według legendy miał ufundować również kościół Św. Salwatora (w istocie kościół ten jest o wiele wcześniejszy). Ulica powstała w latach dwudziestych XX wieku, bezimienna Przecznica ul. Królowej Jadwigi i Emaus, swoją nazwę otrzymała w 1937 roku. 

Źródło:  Nazwy ulic Krakowa – Elżbieta Supranowicz, Instytut Języka Polskiego, PAN Kraków 1995

piątek, 07 października 2011
niedziela, 15 maja 2011

 

Zdarzy się w Krakowie:  z piątku na sobotę 20/21 maja odbędzie się po raz ósmy Noc Muzeów. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzą 24 instytucje, a po raz pierwszy będzie można zobaczyć Muzeum Sztuki Współczesnej. Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


W Nocy Muzeów 2011 udział wezmą:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa,
Muzeum Archeologiczne,
Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły,
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli,
Muzeum Farmacji Collegium Medicum,
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”,
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius,
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego,
Muzeum Inżynierii Miejskiej,
Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Do muzeów w tym roku dołączą również galerie, m.in. Bunkier Sztuki, Atelier Iwony Siwek-Front, Galeria Zderzak.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


 Noc Muzeów 2011 zostanie zainaugurowana o godz. 18:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzea będą otwarte od godzin wieczornych w piątek (20 maja) do godz. 1.00 w nocy w sobotę (21 maja). Pamiątką po nocnym zwiedzaniu będzie wybita specjalnie na tę okazję moneta, która nie będzie pełniła funkcji biletu.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli zobaczyć otwarty dzień wcześniej (19 maja, czwartek) Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej. W programie zwiedzania znajdą się m.in. pokazy zestawów archiwalnych kronik filmowych dokumentujących przemiany obyczajów związanych z odbiorem sztuki współczesnej w Polsce na przestrzeni 40 lat, od roku 1950 po 1988 m.in.: kroniki z wystaw Dwurnika, Abakanowicz, Szapocznikow. Także po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć dwa oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Fabrykę Emalia Oskara Schindlera i Podziemia Rynku Głównego.
W przypadku tych dwóch ostatnich placówek obowiązywać będzie wcześniejsza rezerwacja miejsc. Bezpłatne bilety do Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej http://www.bilety.mhk.pl/ , a do Podziemi Rynku Głównego na stronie http://www.podziemiarynku.com/ . W przypadku Fabryki Emalia Oskara Schindlera grupy osób, które zarezerwowały bilety będą wpuszczane co 20 minut. Ostatnia grupa wejdzie do muzeum o godz. 23:30. W przypadku Podziemi Rynku 30-osobowe grupy zwiedzających będą wpuszczane co 15 minut (na przemian osoby, które dokonały rezerwacji przez internet na konkretną godzinę i osoby, bez rezerwacji, które będą czekały w kolejce przed muzeum). Ostatnia grupa zostanie wpuszczona o godzinie 00:30.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Ze względu na prace konserwatorskie, ograniczona będzie ilość wejść na Zamek Królewski na Wawelu. Obejrzeć można będzie tam Komnaty Królewskie – wejście bramą Senatorską na dziedziniec arkadowy.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Poszczególne muzea, oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych, przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich i lekcje dla dorosłych i dzieci. I tak np. w Muzeum Farmacji Collegium Medicum będzie można obejrzeć pokaz ogni bengalskich z aptekarskiego manuału, połączony z prelekcją na temat dawnej aptekarskiej tradycji preparowania „ogni bengalskich” i „zapałek bengalskich”, a w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego zwiedzający zobaczą Trzeci wymiar Krakowa - wystawę i pokaz multimedialny fotografii anaglifowej.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


W Barbakanie o godz. 17:00 rozpocznie się gra terenowa dla dzieci i rodziców - Rodzinne poszukiwanie renesansowego skarbu Krakowa. Obejrzeć będzie można tutaj również widowisko teatralne dla dzieci Historie smocze, czyli co mogą smoki, a czego nie zaraz dowiesz się, w wykonaniu aktorów Teatru Otwartego w Krakowie. Grę terenową O Nowej to Hucie piosenka organizuje także Oddział Dzieje Nowej Huty. W Domu Zwierzynieckim na dzieci i rodziców czekać będą warsztaty i konkurs: Produkujemy musztardę Gablenza, a w Starej Synagodze humor żydowski z przedwojennych kabaretów w wykonaniu artystów krakowskich.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


W Muzeum Inżynierii Miejskiej otwarty zostanie I Przegląd Chórów Męskich Krakowska Wiosna, zorganizowana zostanie także impreza związana ze 120 rocznicą powstania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego (będzie można uczyć się sztucznego oddychania i użycia defibrylatora, zobaczyć film Ratunek idzie z nieba i wystawę 120 lat Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego). Z kolei w Ogrodzie Doświadczeń publiczność weźmie udział w koncert „na rurkach” Rurkowe melodie. Z Ogrodu Doświadczeń niedaleko do Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zaprasza m.in. na uruchomienie silnika jednego z historycznych samolotów z kolekcji muzeum.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do udziału w grach zespołowych dla dzieci (na placu przed Gmachem Głównym), w pojedynku szachowym rozegranym na historycznych szachach oraz akcji Szalony Kapelusznik (obejmującej wszystkie oddziały muzeum), podczas której będzie można zrobić sobie zdjęcie w nakryciu głowy. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie można obejrzeć prezentację multimedialną na temat gry w krokieta (punktem wyjścia będzie obraz Leona Wyczółkowskiego Gra w krokieta 1895). Temat gier pojawi się także w innych oddziałach muzeum m.in. w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka gdzie zorganizowana zostanie gra Sacrum – Profanum – Utożsamienia w utożsamienia z postaciami/motywami przedstawionymi na wybranych dziełach sztuki w Galerii.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Wyjątkowa atrakcja czeka na dzieci, które odwiedzą Muzeum PRL-u – będzie to akcja Opowiedz mi mamo, czyli samoobsługowa projekcja bajek dla dzieci z prawdziwego peerelowskiego rzutnika na slajdy (każda projekcja trwać będzie ok.15 minut). Z kolei dorośli będą mogli obejrzeć film Czarny czwartek, wstęp bezpłatny ale ilość miejsc ograniczona. Od 13 maja zapisy na film przyjmowane będą pod adresem mailowym: biuro@muzprl.pl   


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


W trakcie trwania całej imprezy kursować będą trzy epokowe samochody, które za darmo (dla posiadaczy monety Nocy Muzeów) będą dowoziły uczestników z trzech punktów miasta do Muzeum PRL-u. Autobus „Ogórek” będzie jeździł co godzinę (od 19:00 do 00:00) po trasie: ul. Grodzka (przy Wawelu) – Muzeum PRL-u – ul. Grodzka, Trabant firmy Communist Cars Nowa Huta Tours jeździć będzie po trasie: Muzeum Narodowe (al. 3 maja) – Muzeum PRL-u – Muzeum Narodowe, a Nyska firmy Communist Cars Nowa Huta Tours jeździć będzie po trasie: Fabryka Schindlera (ul. Lipowa) – Muzeum PRL-u – Fabryka Schindlera. 

Źródło:  http://www.noc-muzeow.pl/index.php/noc-muzeow/wojewodztwo-malopolskie/krakow/1943-8-noc-muzeow-2011-w-krakowie

Zdjęcia wykonano w Muzeum Archeologicznym  w Krakowie – wystawa stała Bogowie starożytnego Egiptu.

sobota, 23 kwietnia 2011
sobota, 09 kwietnia 2011

Ul. Lea 124


Zdarzyło się w Krakowie: Do 1951 roku pod tym właśnie adresem działała założona tuż po wojnie mała fabryczka rowerów. Założycielem był jeden z twórców polskiego kolarstwa, mistrz Polski w kolarstwie szosowym i torowym - Władysław Wandor. Oprócz fabryczki prowadził również sklep rowerowy przy ul. Garbarskiej 4. Wandor składał rowery z części znanych producentów, ale też sam giął, spawał i lakierował ramy i w zasadzie mógł w swoim zakładzie zrobić cały rower. Ówczesna władza nie tolerowała niepaństwowej działalności, co znalazło swój wyraz w obłożeniu fabryki tzw. domiarem. Firma nie wytrzymała obciążeń, a zawzięci egzekutorzy skarbowi zadbali nawet o to, aby w poczet należności zająć również maszyny. Dla utwierdzenia zniszczeń władza ludowa wywłaszczyła państwo Wandorów z nieistniejącej już fabryki, a na oczach rodziny przez cały dzień spychacz rujnował budynki wraz z solidnym ogrodzeniem.


Reklama sklepu p. Wandora

Źródło: skan Spacerownik krakowski – Biblioteka Gazety Wyborczej


W miejscu dawnej fabryki rowerów stanęły zakłady POLON. Firma z czasem wyspecjalizowała się w produkcji podzespołów elektronicznych i mechanicznych dla przemysłu jądrowego. Jako jedyny zakład w Polsce POLON produkował osłony i pojemniki do przechowywania materiałów radioaktywnych. Część produkcji zlecana była z Rosji. Firma prosperowała całkiem dobrze, inwestowano w nowe technologie. Jednak z czasem przedsiębiorstwo stanęło w obliczu dostosowania profilu produkcji do wymagań zmieniającego się rynku. POLON przy Lea 124 przetrwał około trzydziestu lat… i kolejny raz spychacze rozpoczęły rujnowanie budynków biurowych i produkcyjnych. Historia zatoczyła koło. Obecnie pod tym adresem znajduje się krakowska centrala SOLIDEX – firmy zajmującej się „budową i utrzymaniem systemów sieciowych dowolnej skali i złożoności, z przeznaczeniem dla dowolnego sektora gospodarki”. Część terenu dawnego POLONU zajęły obiekty Centrum Biurowego GTC. Ciekawe jak długo utrzymają w tym miejscu działalność nowe podmioty...

Na podstawie: Spacerownik krakowski – K. Jakubowski, M. Miezian, K. Myślik, M. Sasadeusz, Biblioteka Gazety Wyborczej, http://www.solidex.com.pl


Centrum Biurowe GTC

Centrum Biurowe GTC

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5