Pstrykam całkowicie amatorsko
zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
poniedziałek, 02 listopada 2009

Hotel Royal


Wejście do Hotelu Royal


Zdarzyło się w Krakowie: Hotel Royal położony przy ul. Św.Gertrudy 26-29 zajmuje cztery zabytkowe kamienice; najstarsza z nich zbudowana została w XIX w. w stylu secesyjnym. Przed II wojną światową były to 4 hotele: Royal, Union, City i Garnizonowy. W okresie II wojny światowej zamieszkiwali tutaj żołnierze niemieccy, po wojnie do 1954 roku mieściło się Dowództwo Krakowskiego Okręgu Wojskowego, następnie kasyno i hotel garnizonowy. Ostatecznie po generalnym remoncie w 1987 roku, obiekt połączono w jeden kompleks hotelowy pod nazwą Hotel "Royal" z 120 miejscami noclegowymi. 

Źródło: http://pl.wikipedia.org

Gdzieś na Grodzkiej - szachy dla 3


Zdarzyło się w Krakowie: w 1893 roku powstał najstarszy istniejący w Polsce klub szachowy: Krakowski Klub Szachistów.

Tunel z wyjściem na perony Dworca Gł. - wejście od strony ul. Pawiej

Autor: Imp2k


Zdarzyło się w Krakowie:  „Najstarsze zachowane krakowskie zabytki malarstwa ściennego pochodzą dopiero z końca w.XIV, a mnożą się wydatnie w w.XV. Należą  więc zarówno do wcześniejszej epoki stylu miękkiego, jak do późniejszej epoki stylu łamanego. Ich czas powstania przypada zatem na koniec środkowego okresu naszej sztuki gotyckiej, rozkwitającej w atmosferze nowych idei religijnych i nowego, uczuciowego stosunku do świata. (…) Wykonane wówczas malowidła cechuje styl płaszczyznowy, na który składają się duże i delikatne w tonie plamy barwne oraz wartości graficzne, linijne, w związku z czym malowidła te przypominają nieco powiększone miniatury książkowe; bywają dzisiaj podobne do wyblakłych tkanin i ledwo majaczą na murach”.

Źródło: Sztuka Krakowa – Tadeusz Dobrowolski, Wydawnictwo Literackie Kraków 1964

sobota, 31 października 2009

Cmentarz Rakowicki


Zdarzyło się w Krakowie: „Do końca XVIII w. cmentarze położone były przy kościołach, w samym mieście. Tak nakazywało prawo kanoniczne oraz obyczaj ukształtowany przez stulecia. Jednak w epoce racjonalizmu coraz częściej podnosiły się głosy, że cmentarze należy lokować poza zabudową miejską. W 1792 r. Komisja Policji Obojga Narodów, ze względów sanitarnych, wydała uniwersał nakazujący przeniesienie cmentarzy poza miasta”. 

Źródło: Zagadkowy Kraków – praca zbiorowa pod redakcją Piotra Hapanowicza, Michała Niezabitowskiego i Wacława Passowicza, wydawca: Towarzystwo „Pro Museo” w Krakowie, Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie przy udziale Muzeum Historycznego, wydawnictwo finansowane przez Gminę Miasta Kraków, 2003

Jesień na Wawelu


Jesień na Wawelu


Jesień na Wawelu


Pisali o Krakowie: … „Zamek służył już wówczas za koszary załogi austriackiej, której bielizna i odzież zwisały z okien dawnych apartamentów królewskich. Tapczany żołnierskie i żelazne piecyki dziwne sprawiały wrażenie w komnatach byłych władców tego kraju. W sali tronowej kapral rozdzielał racje komiśnego chleba między szeregowców”.

Johann Georg Kohl, Reisen im Inneren von Russland und Polen, 1838, tłum. Stanisław Schnür-Pepłowski 

Źródło: „Gdzie miasto zaczarowane” Księga cytatów o Krakowie  –  Karolina Grodziska, Wydawnictwo Znak, Kraków 2003

Zombie Walk w Krakowie

Zupełnie przypadkowo znalazłem się dzisiaj na... no właśnie, na czym? Akcja określana jako flash mob - w tym przypadku był to przemarsz Zombie. Reakcje przechodniów były różne, częściej towarzyszył przemarszowi uśmiech, niż krytyka. Ta była najczęściej od osób starszych.


Zdarzyło się w Krakowie: Dzisiaj, o godzinie 13.13 spod Bramy Floriańskiej, po raz pierwszy w Krakowie wyruszył pochód… żywych trupów.

piątek, 30 października 2009

Ul. Podgórska widziana z mostu Kotlarskiego


Zdarzyło się w Krakowie: „Pierwszy zapis, dotyczący ulicy pochodzi z końca XVIIIw.: w lustracji z r. 1792 (…) zanotowana jest na Kazimierzu ulica Nadwiślańska i domy za Bramą Wielicką nad Wisłą stojące, choć droga w tym miejscu pomiędzy brzegiem rzeki a murem miejskim musiała istnieć o wiele wcześniej”. 

Źródło: Nazwy ulic Krakowa – Elżbieta Supranowicz, Instytut Języka Polskiego, PAN Kraków 1995

czwartek, 29 października 2009

Ze spaceru - Planty


Zdarzyło się w Krakowie?:... Pod koniec XIII w. w Krakowie panuje śląski książę Henryk. Marzy o koronacji, niestety wymaga to zgody cesarza lub papieża jak również sporej sumy pieniędzy. Szkatuła książęca świeci pustkami więc Henryk korzysta z pomocy starej wiedźmy mieszkającej na Zwierzyńcu. Wiedźma stawia jednak warunek – do czasu powrotu Henryka z Rzymu, zamienia książęcych dworzan i rycerzy w gołębie. W drodze Henryka kuszą piękne miasta i zasobne karczmy; z pieniędzy nie zostaje nic. Wraca więc do Krakowa  ale nigdzie nie znajduje wiedźmy. Ze wstydem uchodzi z miasta, a jego rycerze i dworzanie pozostają zaklęci w gołębie…

Na podstawie: Mitologia Krakowa –  Michał Rożek, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2009

środa, 28 października 2009

Ul. Starowiślna


Zdarzyło się w Krakowie: Wzmianki o obecnej ulicy Starowiślnej spotykamy od końca XVI wieku. Najstarsza część ulicy położona była na terenie dawnego przedmieścia, zwanego Przed Nową Bramą, następnie Brzegiem Miejskim, i dochodziła do odnogi wiślanej – później nazwanej Starą Wisłą – czyli do obecnego skrzyżowania z ulicą Dietla. W 1836 r. nazwa ulicy ma już dzisiejszą postać. 

Źródło: Nazwy ulic Krakowa – Elżbieta Supranowicz, Instytut Języka Polskiego, PAN Kraków 1995

wtorek, 27 października 2009

W stronę Karmelickiej...


Zdarzyło się w Krakowie: w 1919 roku – „Policja wykryła przy ul. Karmelickiej 1 wytwórnię fałszywych banknotów o nominałach 2, 100 i 1000 koron”.

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii, Kraków 1998