Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
niedziela, 31 października 2010
sobota, 30 października 2010

Ul. Basztowa

Basztowa raz jeszcze..

środa, 27 października 2010
wtorek, 26 października 2010
poniedziałek, 25 października 2010

Gdzieś pomiędzy Alejami Trzech Wieszczów a Alejami 29 Listopada

There's a lady who's sure all that glitters is gold
And she's buying a stairway to heaven...


Plac Bohaterów Getta


Zdarzyło się w Krakowie: „Krew na ulicach, w sieniach, na podwórzach, a stosy trupów na dziedzińcach… Płacz i lament tego wieczora przewyższał wszystko, co przeżyłem dotychczas w getcie” – tak „akcję październikową” w getcie wspomina polski farmaceuta Tadeusz Pankiewicz. Niemcy nie darowali nawet dzieciom. Dramat rozegrał się głównie na placu Zgody. Jednych zapędzano do wagonów, innych od razu rozstrzeliwano; akcja ta pod względem bestialstwa przewyższyła wszystko, co do tej pory robili naziści w Krakowie¹.


Plac Bohaterów Getta


„Opróżnione z rzeczy kamienice świecą pustkami, na placach, po ślepych uliczkach i po obszernych podwórcach wznoszą się czasem na wysokość piętra stare, nie nadające się do niczego meble, rosną sterty starego żelastwa. Na placu Zgody niszczeje nieprzeliczona ilość szaf, stołów, kredensów i innych mebli, przenoszonych nie wiadomo już po raz który z miejsca na miejsce.” – to jeszcze raz Tadeusz Pankiewicz ².  

Źródła: 1.  Dzieje Krakowa / Kraków w latach 1939 - 1945  – Tom 5 (fragment) – Andrzej Chwalba , Wydawnictwo Literackie Kraków 2002,  2.  Przewodnik literacki po Krakowie i województwie małopolskim – Ewa Zamorska-Przyłuska, (fragment: Apteka w getcie krakowskim (1947)  – Tadeusz Pankiewicz). Wydawnictwo WAM 2010


niedziela, 24 października 2010

Przy ulicy Bratysławskiej

Przy ul. Bratysławskiej...


Zdarzyło się w Krakowie: w 1921 roku – „Rada Miejska opowiedziała się za utrzymaniem, z pewnymi modyfikacjami, ustawy o ochronie lokatorów. Domagano się, aby mieszkańcy najmniejszych mieszkań (jedno i dwuizbowych) korzystali z ulg w większej mierze niż to przewidywał projekt noweli do ustawy. Sprzeciwiono się zamierzonemu wyjęciu lokali przemysłowych, handlowych i rzemieślniczych spod działania ustawy o ochronie lokatorów. Uznano za wskazane, aby określenie maksymalnych czynszów dokonywało się na drodze ustawy. (…)  

Źródło: Kraków między wojnami  (fragment)– Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii, Kraków 1998

 
1 , 2 , 3