Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
czwartek, 30 października 2008

Dom Śląski widziany od strony Placu Inwalidów

„Wolność” – tak nazywało się niegdyś kino mieszczące się w tym budynku. Dom według projektu Ludwika Wojtyczki i Józefa Rybickiego zbudowano w latach 1931–1936, dzięki Towarzystwu Obrony Zachodnich Kresów Polski. Dom Śląski miał być symbolem więzi Krakowa ze Śląskiem.Mieściła się tutaj biblioteka, sale wykładowe, bursa dla młodzieży śląskiej oraz hotel dla wycieczek.W czasie okupacji budynek zajęło Gestapo, w piwnicach były cele – do dzisiaj na ścianach znajdują się napisy wykonane przez więźniów.

W pierwszych latach po wojnie budynek przejął Urząd Bezpieczeństwa,  „Pomorska 2” ponownie stała się miejscem kaźni.


Zdarzyło się w Krakowie: …w 1942 roku –  Gestapo zlikwidowało zakład psychiatryczny w Kobierzynie. 30 chorych zastrzelono a 537 wywieziono do KL Auschwitz.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

 

20:07, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
wtorek, 28 października 2008

Cmentarz Rakowicki

Cmentarz Rakowicki

Cmentarz Rakowicki

Cmentarz Rakowicki raz jeszcze...


 Zdarzyło się w Krakowie: …w październiku 1932 roku   w mieście rozeszła się wieść, że za wstawiennictwem zmarłej przed laty służącej „świętej Kasi”, pochowanej na cmentarzu Rakowickim, proszący o wsparcie otrzymują widoczne oznaki łaski. Do grobu zaczęły uczęszczać tłumy ludzi, niszcząc przy okazji sąsiednie groby. Żadnych efektów nie dały wyjaśnienia kapelana cmentarnego, że nikt taki w tym miejscu nie został pochowany. Składano tam obrazki, książeczki do nabożeństwa, różańce, listy z prośbami… „Fanatyzm tłumu dochodził do tego, że pełnymi garściami zabierano ziemię z grobu, która miała mieć właściwości lecznicze”. Problem rozwiązano dopiero wtedy, gdy zarząd cmentarza rozpowszechnił informację, że „świętą Kasię” ekshumowano i wysłano do Rzymu.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
poniedziałek, 27 października 2008

Ul. Zwierzyniecka

Ul. Zwierzyniecka od strony Domu Towarowego "Jubilat".


Zdarzyło się w Krakowie: …w październiku 1928 roku   na placu zakupionym od ss. felicjanek, u zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego  poświęcono kamień węgielny pod budowę Domu Katolickiego. Inicjatorem przedsięwzięcia był A.Sapieha.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
20:39, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (4) »
niedziela, 26 października 2008

Niedzielny spacer na Błonia

Niedzielny spacer na Błonia


 Zdarzyło się w Krakowie: …w październiku 1919 roku   przy ulicy Strzeleckiej ponownie zakwitły kasztany.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
16:04, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
sobota, 25 października 2008

       

„Od powietrza, głodu, od ognia i wojny, wybaw nas Panie…”

Polskie strofy, zaczynające się: „od powietrza…” dodano do tej starej, łacińskiej pieśni błagalnej w XVII wieku, gdy obfite żniwo zbierała wszechwładna czarna śmierć.

W owym czasie nie znano jeszcze pałeczki Yersinia pestis. Zarazę postrzegano jako „zepsute powietrze”, nikt jednak nie potrafił wyjaśnić, co powodowało owo zepsucie jak również w jaki sposób działa ono na organizm człowieka. Ból głowy, gorączka, skłonności do wymiotów i czarne plamy, wszystkie te objawy były wyrokiem. Zaraza, która dotarła do bram miasta w 1651 roku, znalazła doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się. Kraków odwiedzały liczne pielgrzymki z okazji kościelnego roku jubileuszowego, co spowodowało, że w połowie 1652 roku czarna śmierć wybuchła z nową siłą.

Dawna apteka - Muzeum Farmacji, Kraków 

 Choroba uchodziła za zaraźliwą, więc podejrzanych o zarażenie odseparowywano na dni czterdzieści. Do środków zapobiegawczych zaliczano wówczas „mocz naczczo pity”, czyli urynoterapię. Stosowano również szałwię, rutę – którą wcześniej parzono, cynamon, goździki, szafran, czosnek i grzane wino z dodatkiem korzeni.  Medycy upuszczali krwi, stawiali bańki i próbowali na wiele innych sposobów zapobiec chorobie, stosując głównie środki wzmacniające układ krążenia.Biedakom pozostawała gorzałka, którą upijano się na umór. Prawdopodobnie taka dezynfekcja organizmu alkoholem pomagała…

                                                                                                                                                                 

Zielnik Adama Lonitzera, wyd. 1679 r - Muzeum Farmacji, Kraków 

           

Oprócz środków farmaceutycznych stosowano astrologię, czary i gusła. Pomagać miały również  karawaki, czyli specjalne krzyże stawiane na granicy miasta a mające za zadanie wyznaczanie granicy kwarantanny.Jednak największa zaraza w Krakowie pojawiła się na początku XVIII stulecia. W 1702 roku w rezultacie polityki Augusta II, Kraków w sierpniu ponownie ujrzał wojska szwedzkie. Miasto skapitulowało a generał Magnus Stenbock narzucił na mieszkańców olbrzymią kontrybucję. Do roku 1709 miasto kilkukrotnie zmieniało okupanta. Stali w nim i Szwedzi i Rosjanie, czego rezultatem był zupełny upadek miasta.Wojna, nędza, głód i w końcu kolejny raz pojawia się zaraza. Suplikacja „Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie” śpiewana była nader często.

Obliczano, że w samym Krakowie choroba zabrała 7223 osób a w okolicy 12047. Małą pociechą było to, że w czasie szalejącej epidemii wojska walczące unikały zapowietrzonego miasta…

          

Naczynia apteczne - Muzeum Farmacji, Kraków 


 Zdarzyło się w Krakowie: …w październiku 1921 roku   w mieście szerzyła się epidemia szkarlatyny i tyfusu brzusznego. „Miejski Urząd Zdrowia wzywa ludność, ażeby przestrzegała jak najwięcej czystości osobistej i czystości w mieszkaniach. Unikać należy koniecznie spożywania surowych owoców i jarzyn, zwłaszcza nie umytych starannie, picia surowego mleka, spożywania pokarmów nieodpowiednio lub brudno przechowywanych. Miejski Urząd Zdrowia zwrócił się do odpowiednich biur i urzędów miejskich o czyszczenie i przesypywanie wapnem stanowisk dorożkarskich i placów targowych oraz podwórzy domów, w których zaszły wypadki chorób zakaźnych”. (IKC – 274, s.5)

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
 

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie cd...


 Zdarzyło się w Krakowie: …w październiku 1929 roku   bawiła  w mieście wycieczka Narodowego Związku Węgierskiego, w skład której  wchodzili parlamentarzyści, działacze organizacji społecznych i gospodarczych, funkcjonariusze państwowi oraz dziennikarze. U stóp pomnika T. Kościuszki goście złożyli wieńce.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
19:51, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (1) »
wtorek, 21 października 2008

Cmentarz Rakowicki

Kiedy nam zgłosi kontrola lotów
że nasz powietrzny korytarz gotów
i lotnisko to docelowe
też gotowe

Wtedy nas skrzydła białe uniosą
i ulecimy goło i boso
niewidzialny blask wokół siejąc
ponad ziemią

Cmentarz Rakowicki

Czy nam się uda spotkać tam zanim
się wiekuiste zatrzasną bramy
coś powiedzieć czy będzie dane
zanim amen

Więcej radości będzie czy żalu
gdy bez płci oraz bez okularów
spojrzeć w siebie tak spróbujemy
jak na ziemi

Cmentarz Rakowicki

Jeśli – to zaraz zaczną nas szukać
skrytych w służbowo pięknych perukach
gdy tak w lokach złotosrebrzystych
znowu bliscy

Aż namierzą nas radary
Sprawdzą obrączki. Że nie do pary
Nie będziemy więcej szczęśliwi
jak wtedy kiedy byliśmy żywi

Kiedy nas skrzydła białe uniosą
i ulecimy…
Niewidzialny blask wokół siejąc
ponad ziemią

"Ponad ziemią"  słowa piosenki - Basia Stępniak-Wilk


Zdarzyło się w Krakowie: …w 1803 roku –  na cmentarzu, z czasem zwanym Rakowickim, jako pierwszą pogrzebano młodziutką Apolonię z Lubowieckich Bursikową, której grób poszedł z czasem w zapomnienie. Dziś upamiętnia ją tablica wmurowana na lewo od głównego wejścia.

Źródło: Przewodnik po zabytkach Krakowa / Urbs celeberrima – Michał Rożek, Wydawnictwo WAM, Kraków 2006

niedziela, 19 października 2008

Wawel nocą

Pływająca gastronomia - bulwary wiślane


Zdarzyło się w Krakowie: …w 1905 roku –  nastąpiło przekazanie władzom cywilnym Zamku Wawelskiego oraz początek prac remontowych i restauracji zamku.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

Formuła 1 w Galerii Krakowskiej

Formuła 1 w Galerii Krakowskiej

W dniach 16.10 – 02.11 w Galerii Krakowskiej można poznać historię Formuły 1, zobaczyć 12 prawdziwych bolidów oraz ścigać się na profesjonalnym symulatorze F1.


 Zdarzyło się w Krakowie: …w 1920 roku   Dowództwo Wojsk Samochodowych zapowiedziało w komunikacie, że w związku ze zwiększającą się ilością wypadków spowodowanych przez samochody „wysyłać będzie na miasto prócz posterunków czuwających nad ruchem samochodów również i patrole czuwające nad przestrzeganiem przepisów ruchu przez przechodniów. Chodzenie po gościńcach, wystawanie na nich, czytanie gazet na środku ulicy, gromadzenie się na skrzyżowaniach, wyskakiwanie lub wskakiwanie do tramwajów będzie w porozumieniu z władzami cywilnymi zarówno surowo karane, jak przekroczenie przepisów przez szoferów i woźniców”. (Cz – 270,s.2)

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
czwartek, 16 października 2008

Plac Nowy - krakowski Kazimierz


 Zdarzyło się w Krakowie: …w październiku 1923 roku   przy ul. Józefa 1 na Kazimierzu wykryto tajny kantor, w którym dokonywano nielegalnych transakcji walutowych na dużą skalę. Podczas rewizji skonfiskowano znaczną ilość dolarów, srebrnych i złotych koron austriackich, marek polskich oraz klejnotów.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
 
1 , 2 , 3