Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
poniedziałek, 26 września 2011

Podziemia Rynku


Pięć metrów w dół – tysiąc lat historii krakowskiego Rynku. To co można zobaczyć pod płytą Rynku Głównego, to pięć lat pracy i badań archeologicznych.


Podziemia Rynku


„Wędrujemy po poziomie, po którym stąpali krakowianie w czasach świętego Wojciecha w wieku X. Od tamtej pory – w wyniku działalności ludzi – poziom terenu sukcesywnie się podnosił. Proces ten – początkowo niemal niezauważalny, uległ gwałtownemu przyspieszeniu w wieku XIV i związany był z powszechnie stosowaną w miastach Europy metodą sprzątania ulic i placów – zamiast wywozić gromadzące się odpadki, nadsypywano je piaskiem. Zanim mieszczanie krakowscy znaleźli skuteczniejszy sposób uprzątania miasta – dawne partery kamienic stały się piwnicami… A jednocześnie warstwy te przechowały tysiące przedmiotów, pozostawionych lub zagubionych w tamtych czasach (…)” 

Fragment z folderu „Podziemia Rynku” dostępnego dla zwiedzających ekspozycję  – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Cały projekt nosi nazwę: „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego”. Projekt współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


W podziemiach Rynku


W podziemiach Rynku


W podziemiach Rynku


W podziemiach Rynku

 

niedziela, 25 września 2011
niedziela, 04 września 2011