Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
niedziela, 28 września 2008

Adam Mickiewicz na płycie Rynku Głównego

Pomnik projektu Teodora Rygiera stanął na Rynku w 1898 roku. W 1940 roku zniszczony przez hitlerowców, zrekonstruowany po wojnie z elementów znalezionych na złomowisku w Hamburgu.

 


 Zdarzyło się w Krakowie: …we wrześniu 1919 roku   przebywająca w mieście misja włoska pod kierownictwem ppłka Gagginiego złożyła przy pomniku Adama Mickiewicza wieniec z napisem: „Wielkiemu Wieszczowi i apostołowi wolności, na ziemi też włoskiej, składa przy pożegnaniu gościnnego Krakowa – Misja włoska”.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
20:54, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
sobota, 27 września 2008

Niebo nad Galerią Krakowską

Galeria - Dworzec


Zdarzyło się w Krakowie: …28 września 2006 roku –  otwarta została Galeria Krakowska. Otwarcie Galerii spowodowało paraliż komunikacyjny. Na skrzyżowaniu ulic: Pawiej, Lubicz i Basztowej stanęli funkcjonariusze drogówki, by ręcznie sterować ruchem. W samym centrum samochody zablokowały torowiska tramwajowe.
czwartek, 25 września 2008

Czynszowy dom Lwowskiego Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych

Czynszowy dom Lwowskiego Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, zbudowany w latach 1927 – 1928 (proj.Wacław Nowakowski).


 Zdarzyło się w Krakowie: …we wrześniu 1921 roku   komunikat zarządu miasta: „Mizeria mieszkaniowa w Krakowie graniczy formalnie z katastrofą; przeszło 1000 rodzin urzędniczych znajduje się bez mieszkań”. (IKC – 258, s.4)

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
21:48, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (5) »
środa, 24 września 2008

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Otwarte w listopadzie 1994 roku Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Projekt wykonany  przez Aratę Isozakiego. Tu spotykają się dwie tradycje i kultury – na płaszczyźnie historycznej i współczesnej, artystycznej i technologicznej. Znalazła tu również miejsce sztuka japońska z kolekcji Feliksa Jasieńskiego, będąca częścią zbiorów dalekowschodnich Muzeum Narodowego w Krakowie.

 


 Zdarzyło się w Krakowie: …we wrześniu 1921 roku   z trzydniową wizytą do Krakowa przyjechał poseł japoński Kawakami.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
22:16, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
niedziela, 21 września 2008

Jesień rok temu...

Czy ta nadchodząca jesień nie mogłaby być taka...?


Zdarzyło się w Krakowie: …we wrześniu 1364 roku – odbył się zjazd monarchów, na którym miano rozstrzygnąć konflikt pomiędzy Habsburgami a Andegawenami, dotyczący patriarchatu akwilejskiego. W zjeździe tym wzięli udział: cesarz Karol IV, król Węgier Ludwik Andegaweński, Waldemar Duński, król Cypru Piotr, książę Austrii Rudolf IV, Siemowit III książę mazowiecki, Władysław Opolczyk książę opolski, Bogusław V Pomorski książę słupski oraz książę Bolko Świdnicki. Legenda mówi, że monarchów podejmował ucztą patrycjusz krakowski Mikołaj Wierzynek.

Na podstawie: http://pl.wikipedia.org

piątek, 19 września 2008

Przy ul. Basztowej 25...

Przy ulicy Basztowej 25, działa od 1917 roku.


 Zdarzyło się w Krakowie: …19 września 1934 roku   w jednym z hoteli krakowskich popełnił samobójstwo aktor Wojciech Wróblewski. Do tragedii doszło na tle trudności finansowych.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
21:12, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
czwartek, 18 września 2008

Studnia św. Szymona - kościół OO. Bernardynów

Obok furty prowadzącej obecnie do klasztoru, pod zewnętrzną ścianą od strony Wawelu znajduje się studnia wykopana przez błogosławionego Szymona z Lipnicy i jego nowicjuszów. Dawniej studnia ta znajdowała się w środku wewnętrznego dziedzińca klasztornego, w tzw. kwadracie.

Około roku 1637 O. Leonard Starczewski, ówczesny gwardian klasztoru zaopatrzył studnię w okrągłą cembrzynę z kamienia ciosowego. Wtedy też prawdopodobnie na jednym z kamieni wyryto rok 1472, jako datę wykopania studni przez błogosławionego Szymona.

Woda z tej studni od najdawniejszych czasów słynęła jako najlepsza w Krakowie i uważano ją za pomocną np. przy bólu oczu.

 

Na podstawie: www.lipnicamurowana.pl


Zdarzyło się w Krakowie: …20 września 1676 roku –  nastąpiła  introdukcja bernardynów do nowego kościoła, który cały czas był odbudowywany w miejsce zniszczonego w czasie wojny szwedzkiej.

Na podstawie: Dzieje Krakowa / Tom 2 –  Kraków w wiekach XVI – XVIII – Janina Bieniarzówna, Jan M.Małecki, Wydawnictwo Literackie Kraków 1984.

 

wtorek, 16 września 2008

Skarbonka - Rynek Główny

Skarbonka - Wawel

Obydwie skarbonki zaprojektował Jacek Piórecki. Zwieńczenie w kształcie korony ma symbolicznie nawiązywać do blanków krakowskich murów miejskich  a określenie: ”Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima” zaczerpnięte zostało z miedziorytu M.Meriana z 1619 roku przedstawiającego panoramę miasta. Litera „K” na szklanej ścianie wzorowana jest na monogramie z XIV-wiecznych drzwi Katedry Wawelskiej.


Zdarzyło się w Krakowie: …w roku 1978 –  po zawiązaniu się Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa powstały dwie skarbonki, jedna na płycie Rynku Głównego, druga przed Katedrą Wawelską.

Na podstawie: www.skozk.krakow.pl
21:46, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »

Ze spaceru po Rynku...


Zdarzyło się w Krakowie: …16 września 1926 roku   z gałki pod krzyżem na szczycie kościoła Mariackiego wyjęto dokumenty z 1739 i 1807 roku, odnoszące się do poprzednich napraw dachu.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
niedziela, 14 września 2008

Daniel Olbrychski jako Jan III Sobieski, Grażyna Wolszczak w roli Marysieńki.

Jan III Sobieski z Marysieńką na Rynku Głównym.

Grażyna Wolszczak (Marysieńka)

Dzisiaj o godz. 12 z Wawelu na Rynek Główny przeszedł Orszak Królewski. W rolę Jana III Sobieskiego wcielił się Daniel Olbrychski, jako Marysieńka wystąpiła Grażyna Wolszczak. W samym orszaku przemaszerowało kilkaset osób w strojach z epoki.

 

Więcej zdjęć tutaj: http://picasaweb.google.com/tartuffe67/RocznicaOdsieczyWiedeSkiej#


Zdarzyło się w Krakowie: …w roku 1683 –  z końcem grudnia krakowianie witali wielkiego tryumfatora. 27 grudnia odbyło się nabożeństwo w farze Mariackiej a po nim król podziwiał wspaniałe widowisko, zorganizowane przez magistrat pod kierunkiem rajcy Jana Zacherli. Wzniesiono trzy łuki tryumfalne i urządzono pokaz sztucznych ogni (który spowodował wypadek – śmierć pięciu ludzi). Król przebywał w mieście do początku marca 1684 roku.

Na podstawie: Dzieje Krakowa / Tom 2  – Kraków w wiekach XVI – XVIII – Janina Bieniarzówna, Jan M.Małecki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1984.
 
1 , 2 , 3