Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
poniedziałek, 30 czerwca 2008

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński był miejscem gdzie nauka botaniki na potrzeby medycyny wykładana była od końca XVI wieku. Uczelnia jednak nie posiadała ogrodu badawczego. Dopiero 5 tys. złotych podarowane przez rektora uczelni, dr Kazimierza Stępkowskiego umożliwiło stworzenie takiego obiektu. Ogród Botaniczny UJ założono w 1783 roku.

 

Jedna ze szklarni Ogrodu

Ogród Botaniczny założony został na terenie dawnego ogrodu rodziny Czartoryskich, którzy mieli tutaj również pałacyk. Teren zakupiony w 1752 roku przez jezuitów po kasacie zakonu przekazany został Komisji Edukacji Narodowej, która dzięki kołłątajowskiej reformie Akademii Krakowskiej założyła ogród jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej.  

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego 

W 1787 roku postawiono pierwsze szklarnie a obszar ogrodu powiększono kilkukrotnie. Obecnie teren zajmuje powierzchnię ok. 9,6ha. W 1784 roku w ogrodzie przeprowadzono pierwszy w Krakowie eksperyment z balonem, który wzniósł się w powietrze.

Mieszkańcy ogrodu 

W latach 1788 – 1792 powstał gmach Obserwatorium Astronomicznego projektu Stanisława Zawadzkiego. Budowę obiektu prowadził Feliks Radwański. Pierwszym dyrektorem ogrodu był prof. Jan Jaśkiewicz. Rozplanowaniem obiektu zajmował się wiedeński ogrodnik Franciszek Kaiser. Po prof. Jaśkiewiczu placówką kierowali m. in.: Franciszek Scheidt, Alojzy Estreicher, Ignacy Rafał Czerwiakowski z pomocą wybitnego botanika i badacza flory Ameryki Północnej – Józefa Warszewicza.  Józef Rostafiński, kolejny dyrektor ogrodu  zbudował nową palmiarnię i zorganizował pracownię naukową. W XX wieku obiektem kierowali uczeni Marian Raciborski i Władysław Szafer.

Mieszkańcy ogrodu

Na terenie Ogrodu Botanicznego działa najstarsza w Polsce stacja meteorologiczna, powstała w 1792 roku, szczycąca się nieprzerwaną od 1825 roku serią pomiarową. W 1976 roku Ogród Botaniczny UJ wpisany został do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody i sztuki ogrodniczej oraz pomnik historii nauki. Obecnie liczba taksonów w kolekcji ogrodu wynosi ok. 5000.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego


Zdarzyło się w Krakowie: …30 czerwca 1925 roku –  południe Polski nawiedziły ulewne deszcze, które spowodowały gwałtowny przyrost wody w Wiśle. W mieście rozpoczęto gorączkowe prace zabezpieczające. W najbardziej zagrożonych dzielnicach: Ludwinów, Zakrzówek, Dębniki, Zwierzyniec i Półwsie przygotowano na ulicach kozły i pomosty. Ucierpiało sporo starych domów w których zapadały się dachy.

 Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998

22:12, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (3) »

Wejście do Collegium Iuridicum przy ul. Grodzkiej 53

Dom nr 53 powstał z połączenia dwóch domów. Jeden z nich należał do Sędziwoja z Szubina – wojewody kaliskiego, drugi do Mikołaja i Niemierzy z Irządza. W 1403 dom sprzedano Akademii Krakowskiej. Wewnątrz znajdowały się mieszkania profesorskie, lektoria, aula i biblioteka prawnicza. W 1719 budynek został zniszczony przez pożar. Po odbudowie przywrócono mu dawną funkcję.  W latach 1850 – 1886 mieściła się w nim siedziba władz uniwersyteckich.


Zdarzyło się w Krakowie: …30 czerwca 1946 - odbyło się „referendum ludowe”, mające pokazać poparcie dla nowej władzy. Wyniki referendum sfałszowano. Jednakże w Krakowie lokalnej komisji liczącej głosy udało się ogłosić wyniki zbliżone do prawdziwych (lub nawet prawdziwe), zanim ogłoszono oficjalny komunikat komisji centralnej. Okazało się, że zdecydowana większość mieszkańców miasta opowiedziała się przeciwko władzy ludowej. Kraków uznany został za „bastion reakcji” co spowodowało wydanie „bezpardonowej walki kołtunerii krakowskiej, reakcyjnemu klerowi, krakowskiemu wstecznemu mieszczaństwu, krakowskim spekulantom i sanacyjnym epigonom urzędniczego świata”.

 Na podstawie: Historia Krakowa dla każdego – Jan M. Małecki, Wydawnictwo Literackie 2007

niedziela, 29 czerwca 2008

W Ogrodzie Botanicznym UJ

...odpoczynek w Ogrodzie Botanicznym UJ. Z dala od ludzi i z dala od maszyn wszelakich ;)


Zdarzyło się w Krakowie: …w czerwcu 1919 roku   powstał Związek Muzyków Polskich w Krakowie.  

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998

Grupa rekonstrukcyjna amerykańskiej 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej

Grupa rekonstrukcyjna amerykańskiej 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej

Członek grupy rekonstrukcyjnej niemieckiej żandarmerii polowej


Zdarzyło się w Krakowie: …29 czerwca 1927 roku - na dziedzińcu wawelskim Polski Biały Krzyż zorganizował partię żywych szachów. Wszystko odbyło się w porozumieniu z Krakowskim Towarzystwem Miłośników Gier Szachowych. Jako figury  wystąpili żołnierze i podoficerowie 8 p. ułanów ks. J. Poniatowskiego. Pionki występowały pieszo, natomiast figury konno. „Biali” wystąpili w strojach narodowych z czasów Jana III Sobieskiego, a partię „czarnych” tworzyli przebrani w stroje z tej epoki „Turcy”. Dochód z imprezy przeznaczono na sztandar dla 8 p. ułanów, a całą stronę artystyczną widowiska przygotował W. Wodzinowski.

 Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998

 

sobota, 28 czerwca 2008

Pokazy lotów - piknik lotniczy - sobota 28 czerwca 2008

Pokazy lotów - piknik lotniczy - sobota 28 czerwca 2008

Pokazy lotów - piknik lotniczy - sobota 28 czerwca 2008 - Ali Ozturk z Turcji

Pokazy lotów - piknik lotniczy - sobota 28 czerwca 2008


Zdarzyło się w Krakowie: …28 czerwca 1929 roku - Prądnik Czerwony uzyskał oświetlenie elektryczne. 

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998

Od dzisiaj rozpoczynam taki mały eksperyment. Do kolejnych wpisów postaram się dodawać krótkie informacje o mniej lub bardziej ważnych wydarzeniach z życia miasta, mających miejsce w przeszłości.   
czwartek, 26 czerwca 2008
wtorek, 24 czerwca 2008

Wejście do kościoła Św. Barbary

Gotycki kościół z XIV wieku, położony w cieniu Bazyliki Mariackiej pełnił pierwotnie funkcję kościoła cmentarnego, jako że przez kilka stuleci plac Mariacki był cmentarzem parafialnym. W XVI wieku kościół przekazano Jezuitom. W swoim czasie kazania w nim wygłaszał ks. Piotr Skarga.

To samo wejście do kościoła - po zmroku

21:27, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
sobota, 21 czerwca 2008

Kościół Wszystkich Świętych - makieta

W tym miejscu stał kiedyś kościół Wszystkich Świętych, zburzony w latach 1835 - 1838.

 

21:49, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3