Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
niedziela, 22 maja 2011

Róg Bernardyńskiej i Smoczej


Zdarzyło się w Krakowie: ul. Bernardyńska i Smocza – ta pierwsza została zabudowana stosunkowo późno. Teren zlokalizowany był poza głównym ciągiem (ul. Stradom), a że położony dość nisko – często był zalewany przez pobliską Wisłę. Źródła wspominają o zniszczeniu okolicznych zabudowań przez Szwedów; ulica nie istnieje również na planach z końca XVIII wieku, ani początku wieku XIX. Wytyczona została na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XIX wieku kosztem wyburzenia części zabudowań bernardyńskich. Nazwa wywodzi się z powstałego u stóp Wawelu (w połowie XV wieku) klasztoru i kościoła Bernardynów. Smocza wytyczona została na początku XX w. na terenie dawnego przedmieścia Rybaki, a oficjalnie jej nazwa obowiązuje od roku 1912. Nazwa ulicy pochodzi od legendy o smoku wawelskim, który miał zamieszkiwać pobliską Smoczą Jamę. 

Źródło: Nazwy ulic Krakowa (fragment) – Elżbieta Supranowicz, Instytut Języka Polskiego, PAN Kraków 1995

niedziela, 15 maja 2011

 

Zdarzy się w Krakowie:  z piątku na sobotę 20/21 maja odbędzie się po raz ósmy Noc Muzeów. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzą 24 instytucje, a po raz pierwszy będzie można zobaczyć Muzeum Sztuki Współczesnej. Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


W Nocy Muzeów 2011 udział wezmą:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa,
Muzeum Archeologiczne,
Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły,
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli,
Muzeum Farmacji Collegium Medicum,
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”,
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius,
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego,
Muzeum Inżynierii Miejskiej,
Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Do muzeów w tym roku dołączą również galerie, m.in. Bunkier Sztuki, Atelier Iwony Siwek-Front, Galeria Zderzak.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


 Noc Muzeów 2011 zostanie zainaugurowana o godz. 18:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzea będą otwarte od godzin wieczornych w piątek (20 maja) do godz. 1.00 w nocy w sobotę (21 maja). Pamiątką po nocnym zwiedzaniu będzie wybita specjalnie na tę okazję moneta, która nie będzie pełniła funkcji biletu.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli zobaczyć otwarty dzień wcześniej (19 maja, czwartek) Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej. W programie zwiedzania znajdą się m.in. pokazy zestawów archiwalnych kronik filmowych dokumentujących przemiany obyczajów związanych z odbiorem sztuki współczesnej w Polsce na przestrzeni 40 lat, od roku 1950 po 1988 m.in.: kroniki z wystaw Dwurnika, Abakanowicz, Szapocznikow. Także po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć dwa oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Fabrykę Emalia Oskara Schindlera i Podziemia Rynku Głównego.
W przypadku tych dwóch ostatnich placówek obowiązywać będzie wcześniejsza rezerwacja miejsc. Bezpłatne bilety do Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej http://www.bilety.mhk.pl/ , a do Podziemi Rynku Głównego na stronie http://www.podziemiarynku.com/ . W przypadku Fabryki Emalia Oskara Schindlera grupy osób, które zarezerwowały bilety będą wpuszczane co 20 minut. Ostatnia grupa wejdzie do muzeum o godz. 23:30. W przypadku Podziemi Rynku 30-osobowe grupy zwiedzających będą wpuszczane co 15 minut (na przemian osoby, które dokonały rezerwacji przez internet na konkretną godzinę i osoby, bez rezerwacji, które będą czekały w kolejce przed muzeum). Ostatnia grupa zostanie wpuszczona o godzinie 00:30.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Ze względu na prace konserwatorskie, ograniczona będzie ilość wejść na Zamek Królewski na Wawelu. Obejrzeć można będzie tam Komnaty Królewskie – wejście bramą Senatorską na dziedziniec arkadowy.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Poszczególne muzea, oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych, przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich i lekcje dla dorosłych i dzieci. I tak np. w Muzeum Farmacji Collegium Medicum będzie można obejrzeć pokaz ogni bengalskich z aptekarskiego manuału, połączony z prelekcją na temat dawnej aptekarskiej tradycji preparowania „ogni bengalskich” i „zapałek bengalskich”, a w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego zwiedzający zobaczą Trzeci wymiar Krakowa - wystawę i pokaz multimedialny fotografii anaglifowej.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


W Barbakanie o godz. 17:00 rozpocznie się gra terenowa dla dzieci i rodziców - Rodzinne poszukiwanie renesansowego skarbu Krakowa. Obejrzeć będzie można tutaj również widowisko teatralne dla dzieci Historie smocze, czyli co mogą smoki, a czego nie zaraz dowiesz się, w wykonaniu aktorów Teatru Otwartego w Krakowie. Grę terenową O Nowej to Hucie piosenka organizuje także Oddział Dzieje Nowej Huty. W Domu Zwierzynieckim na dzieci i rodziców czekać będą warsztaty i konkurs: Produkujemy musztardę Gablenza, a w Starej Synagodze humor żydowski z przedwojennych kabaretów w wykonaniu artystów krakowskich.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


W Muzeum Inżynierii Miejskiej otwarty zostanie I Przegląd Chórów Męskich Krakowska Wiosna, zorganizowana zostanie także impreza związana ze 120 rocznicą powstania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego (będzie można uczyć się sztucznego oddychania i użycia defibrylatora, zobaczyć film Ratunek idzie z nieba i wystawę 120 lat Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego). Z kolei w Ogrodzie Doświadczeń publiczność weźmie udział w koncert „na rurkach” Rurkowe melodie. Z Ogrodu Doświadczeń niedaleko do Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zaprasza m.in. na uruchomienie silnika jednego z historycznych samolotów z kolekcji muzeum.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do udziału w grach zespołowych dla dzieci (na placu przed Gmachem Głównym), w pojedynku szachowym rozegranym na historycznych szachach oraz akcji Szalony Kapelusznik (obejmującej wszystkie oddziały muzeum), podczas której będzie można zrobić sobie zdjęcie w nakryciu głowy. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie można obejrzeć prezentację multimedialną na temat gry w krokieta (punktem wyjścia będzie obraz Leona Wyczółkowskiego Gra w krokieta 1895). Temat gier pojawi się także w innych oddziałach muzeum m.in. w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka gdzie zorganizowana zostanie gra Sacrum – Profanum – Utożsamienia w utożsamienia z postaciami/motywami przedstawionymi na wybranych dziełach sztuki w Galerii.


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


Wyjątkowa atrakcja czeka na dzieci, które odwiedzą Muzeum PRL-u – będzie to akcja Opowiedz mi mamo, czyli samoobsługowa projekcja bajek dla dzieci z prawdziwego peerelowskiego rzutnika na slajdy (każda projekcja trwać będzie ok.15 minut). Z kolei dorośli będą mogli obejrzeć film Czarny czwartek, wstęp bezpłatny ale ilość miejsc ograniczona. Od 13 maja zapisy na film przyjmowane będą pod adresem mailowym: biuro@muzprl.pl   


W Muzeum Archeologicznym - ul. Poselska 3


W trakcie trwania całej imprezy kursować będą trzy epokowe samochody, które za darmo (dla posiadaczy monety Nocy Muzeów) będą dowoziły uczestników z trzech punktów miasta do Muzeum PRL-u. Autobus „Ogórek” będzie jeździł co godzinę (od 19:00 do 00:00) po trasie: ul. Grodzka (przy Wawelu) – Muzeum PRL-u – ul. Grodzka, Trabant firmy Communist Cars Nowa Huta Tours jeździć będzie po trasie: Muzeum Narodowe (al. 3 maja) – Muzeum PRL-u – Muzeum Narodowe, a Nyska firmy Communist Cars Nowa Huta Tours jeździć będzie po trasie: Fabryka Schindlera (ul. Lipowa) – Muzeum PRL-u – Fabryka Schindlera. 

Źródło:  http://www.noc-muzeow.pl/index.php/noc-muzeow/wojewodztwo-malopolskie/krakow/1943-8-noc-muzeow-2011-w-krakowie

Zdjęcia wykonano w Muzeum Archeologicznym  w Krakowie – wystawa stała Bogowie starożytnego Egiptu.

niedziela, 01 maja 2011