Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
czwartek, 31 marca 2011

Ulica Królowej Jadwigi


Zdarzyło się w Krakowie: ...w XVIII wieku, a prawdopodobnie i wcześniej, była to główna ulica wsi Zwierzyniec. Obecną nazwę ulica otrzymała w 1912 roku, będąc do początków XX wieku ulicą bezimienną.

Na podstawie: Nazwy ulic Krakowa – Elżbieta Supranowicz, Instytut Języka Polskiego, PAN Kraków 1995

czwartek, 24 marca 2011

Bieg Kościuszkowski


Zdarzyło się w Krakowie: „Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki, bo taka jest pełna nazwa tej rozgrywanej rokrocznie akademickiej imprezy sportowej, swoją historią sięga drugiej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy to, w czasie obchodów 30-lecia Politechniki Krakowskiej, postanowiono uczcić pamięć Tadeusza Kościuszki - wybitnego Polaka, a zarazem patrona uczelni. W tym celu zorganizowano pierwszy bieg sztafetowy, który jak się okazało zapoczątkował piękną i długą tradycję. Od 1977 roku rokrocznie 24 marca, w dniu  przysięgi Naczelnika na Rynku Krakowskim w 1794 roku, odbywa się kolejna edycja tej imprezy. W tym roku biegacze z Krakowa, ale również innych miast, po raz trzydziesty piąty uczczą pamięć Tadeusza Kościuszki.
Od lat formułą całych zawodów pozostaje niezmienna. Mężczyźni rywalizują na trasie podzielonej na pięć odcinków, a przebiegającej wśród wielu znanych zabytków i miejsc związanych z osobą Tadeusza Kościuszki. Start znajduje się przed Gmachem Głównym Politechniki, gdzie równo w południe, przy dźwiękach hejnału dawany jest sygnał do rozpoczęcia zmagań. Po przebiegnięciu ponad sześciu kilometrów zawodnicy docierają do Kopca Kościuszki, gdzie usytuowana jest meta. Mimo, że co roku trasa musi być delikatnie modyfikowana to jej szkielet pozostaje niezmienny, a rywalizujący biegacze przemieszczają się ulicami: Warszawską, Floriańską, Grodzką, Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi do ulicy Kościuszki i dalej Św. Bronisławy oraz Aleją Waszyngtona do podnóży Kopca. Pierwszy odcinek sztafety stanowi Memoriał im. dra Piotra Jeża - jednego z pomysłodawców całej imprezy. Okazałe trofeum trafia w ręce najszybszego lekkoatlety na pierwszej zmianie, która ma miejsce na Rynku Głównym. W centralnym punkcie miasta całość rywalizacji przeprowadzają sztafety żeńskie. Przy dopingu licznie zgromadzonych turystów oraz zwykłych mieszkańców Krakowa zawodniczki rywalizują wg formuły 4 razy jedno okrążenie wokół Rynku.”

Źródło: http://www.radiokrakow.pl


Bieg Kościuszkowski

niedziela, 20 marca 2011

Dawna szkoła w Krzesławicach


Zdarzyło sie w Krakowie: Kiedyś szkoła, ufundowana przez właściciela majątku Krzesławice... Jana Matejkę. W czasie II wojny światowej, w jej budynku stacjonowali Niemcy z ochrony lotniska Czyżyny. Dzisiaj w tym miejscu działa Klub Krzesławice, będący filią Nowohuckiego Centrum Kultury.

Na podstawie: Spacerownik krakowski – K. Jakubowski, M. Miezian, K. Myślik, M. Sasadeusz, Biblioteka Gazety Wyborczej (2010 ?)


Dawna szkoła w Krzesławicach

 

środa, 09 marca 2011

Kościół św. Katarzyny


Zdarzy się w Krakowie: 20 kwietnia w kościele św. Katarzyny w ramach festiwalu Misteria Paschalia wystąpi znakomity hiszpański (a dokładnie kataloński) muzyk i kompozytor – Jordi Savall. Wraz ze swoimi zespołami Hespèrion XXI i La Capella Reial de Catalunya zaprezetuje krakowskiej widowni swój nowy projekt La Tragédie Cathare. Savall jest znanym interpretatorem muzyki dawnej, zwłaszcza renesansu i baroku, sam gra na violi da gamba. W 2009 r. w ramach szóstej edycji Festiwalu Misteria Paschalia zaprezentował swój projekt Jerusalem. Opowieść o Świętym Mieście do tej pory przedstawiana była tylko w Paryżu, Barcelonie i w Jerozolimie. Do krakowskiego wykonania muzyk zaprosił wtedy artystów różnych wyznań i narodowości, m.in. z Hiszpanii, Francji, Belgii, Grecji, Izraela, Palestyny, Iraku, Azerbejdżanu, Turcji, Maroka, Afganistanu, Armenii i Syrii. Za Jerusalem Savall został uhonorowany tytułem Artysty UNESCO na rzecz Pokoju. Niestety bilety na tegoroczny koncert są praktycznie nie do zdobycia. Podobno można było je kupić na allegro za bagatelka… 800 zł.


Kościół św. Katarzyny

wtorek, 01 marca 2011

Widziane z placu Matejki

Dzisiaj próbowałem zrobić kilkadziesiąt ujęć w różnych miejscach Starego Miasta, ale za każdym razem przeszkadzały wszędobylskie samochody, skutecznie zasłaniając wszystko. Rozumiem - osiedla, parkingi, ulice przelotowe, główne ulice, te mniejsze, poboczne... ale taka ilość złomu w obrębie Starego Miasta? Jedyne co zostaje, to skierować obiektyw w górę :/