Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
piątek, 31 grudnia 2010
piątek, 24 grudnia 2010
niedziela, 19 grudnia 2010

Przedświąteczny Rynek


Zdarzyło się w Krakowie:  początek XX w. - ”Poza Sukiennicami stały handel odbywał się już tylko w północno – wschodniej i zachodniej części Rynku. Od strony kościoła Mariackiego handlowano kwiatami i owocami, między wieżą ratuszową i Sukiennicami drobiem. W miejscu zburzonego ratusza odbywał się targ wyrobów stolarskich. Na północ od Sukiennic sprzedawano nabiał i pieczywo. W okresach przedświątecznych ustawiano kramy z ozdobami na choinki i tradycyjnymi wyrobami rzemiosła, po wschodniej stronie sprzedawano drzewka bożonarodzeniowe.” 

Źródło: Rynek Główny w Krakowie (fragment) – Waldemar Komorowski i Aldona Sudacka, Ossolineum, Wrocław 2008


Przedświąteczny Rynek

Tagi: kraków rynek
12:05, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
czwartek, 16 grudnia 2010

Widziane z ul. Szpitalnej

Widziane z ul. Szpitalnej.


Zdarzyło się w Krakowie: w grudniu 1919 – „Słuchajcie wy wszyscy! Podczas gdy wy opływacie w dostatki i bogactwa, a żony wasze, niby papużki, lśnią od kosztowności i drogocennych toalet – tam o miedzę… na Prądniku Czerwonym, w znanym powszechnie Zakładzie Żurowskiej 50 sierot przymiera głodem żywiąc się od szeregu tygodni kapustą, wyhodowaną we własnym ogrodzie. Posłuchajcie Wy wszyscy, u których w obszernych, dobrze ogrzanych salonach rozlega się szczebiot promieniujących szczęściem dziatek… Zapewne zrozumiecie cały ogrom ludzkiej niedoli… Tam na przedmieściu krakowskim 50 sierot drży z zimna w nieopalonych przez cały listopad izbach. Wskutek panującego w zakładzie zimna biedne dzieci chorują, a odmrożone ich ciała pokrywają się ranami. Spieszcie z pomocą! Bo już się rozpoczął ponury w swej grozie korowód dziecięcych zwłok na mogiłki”. (IKC-336,s.5) 

Źródło:  Kraków między wojnami  (fragment)– Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii, Kraków 1998

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Collegium Witkowskiego

Ulica Gołębia 13 - Collegium Witkowskiego.


Zdarzyło się w Krakowie: w latach 1908 – 1911 wzniesiony został przez Gabriela Niewiadomskiego budynek zwany obecnie Collegium Witkowskiego (dawniej Collegium Physicum). Pierwotnie wzniesiony został jako budynek wydziału fizyki. W późniejszych latach korzystały z niego Instytut Psychologii i Instytut Historii. Nazwa wzięła się od patrona – Augusta Wiktora Witkowskiego, polskiego fizyka i doktora filozofii, rektora UJ. Obecnie mieści się tu podległy Wydziałowi Historycznemu Instytut Historii UJ. Jest to trójkondygnacyjny budynek łączący w sobie elementy neogotyckie, neoromańskie i secesyjne. Wewnątrz znalazły miejsce sale wykładowe, biblioteka i czytelnia Instytutu Historii oraz aula im. ks. Józefa Tischnera. 

Źródła: http://pl.wikipedia.org, Przewodnik po zabytkach Krakowa – Urbs celeberrima – Michał Rożek, Wydawnictwo WAM 2006

niedziela, 05 grudnia 2010

Zima w Parku Krakowskim

Park Krakowski dzisiaj...


Zdarzyło się w Krakowie: w grudniu 1923 roku – „Prawie wszystkie zarządy szkół średnich i rządowych w Krakowie zwołują posiedzenia komitetów względnie wieców rodzicielskich w sprawie zaopatrzenia szkół w węgiel. Pod groźbą zamknięcia szkół dla braku węgla, rodzice opodatkowują się kwotami od pół do 1 mln mkp. od dziecka, by w ten sposób uzyskać opalanie zakładów szkolnych” (IKC – 307,s.5) 

Źródło: Kraków między wojnami  (fragment)– Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii, Kraków 1998

sobota, 04 grudnia 2010

Grupa taneczna Feniks

Zespół taneczny Feniks.


Joanna Górszczyk i Dariusz Mołojło w choreografii GMT+1

Joanna Górszczyk i Dariusz Mołojło w choreografii GMT+1.

Joanna Górszczyk i Dariusz Mołojło w choreografii GMT+1


Grupa tańca współczesnego Agitatus

Grupa tańca współczesnego Agitatus

Grupa tańca współczesnego Agitatus

Grupa tańca współczesnego Agitatus.


Finał warsztatów tanecznych zorganizowany w ramach jubileuszowego Roku Chopinowskiego. Wystąpił zespół taneczny Feniks oraz grupa tańca współczesnego Agitatus.

Gościnnie: Joanna Górszczyk i Dariusz Mołojło w choreografii GMT+1.

Impreza miała miejsce w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży Scena SCKM, przy ul. Wietora 15.  Projekt został dofinansowany przez Radę Dzielnicy I Miasta Krakowa.

czwartek, 02 grudnia 2010

Klasztor Norbertanek

Klasztor Norbertanek na Salwatorze.

W kaplicy świętych Piotra i Pawła


Kaplica świętych Piotra i Pawła - ul. Madalińskiego 13


Zdarzyło się w Krakowie: w 1883 roku - wzniesiono neorenesansową kaplicę Świętych Piotra i Pawła, projektu początkującego wówczas architekta - Józefa Pokutyńskiego. Kaplica znajduje się przy ulicy Madalińskiego 13 i zamyka perspektywę ulicy Barskiej.

Tagi: kraków zima
18:14, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (3) »