Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
czwartek, 31 grudnia 2009

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkiego najlepszego życzę Wam w nadchodzącym Nowym Roku. Życzę również udanego Sylwestra. Sam spędzę go… muzycznie. Teraz mam czas na słuchanie, a Wy bawcie się dobrze.


Zdarzyło się w Krakowie: 31 grudnia 1919 roku – „W cukierni ‘Lwowskiej’ czyli ‘Jamie’ J.A.Michalika pokazano pierwszą w niepodległym Krakowie szopkę, zatytułowaną Precz z polityką”. 

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii, Kraków 1998

środa, 23 grudnia 2009

Wesołych Świąt


Zdarzyło się w Krakowie: 24-25 XII 1929 roku – „Kroniki policyjne i pogotowia ratunkowego nie odnotowały żadnego poważniejszego wypadku bójki. Były to najspokojniejsze święta od czasu odzyskania niepodległości”. 

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii, Kraków 1998

sobota, 19 grudnia 2009

Figury apostołów przed kościołem św.św.Piotra i Pawła

Figury apostołów przed kościołem św.św.Piotra i Pawła


Zdarzyło się w Krakowie: w 1938 roku – Figury apostołów z początku XVIIIw. przed kościołem św.św. Piotra i Pawła „wskutek wpływów atmosferycznych […] zniszczały zupełnie i obecnie zawiązał się komitet, aby je odnowić, względnie zastąpić nowymi. Zadanie to powierzono artyście-rzeźbiarzowi Hukanowi. Na ten cel potrzeba ok. 150tys. zł, które musi zebrać społeczeństwo”. (Światowid-29,s.13) 

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii, Kraków 1998

wtorek, 15 grudnia 2009

Pantera śnieżna w krakowskim ZOO

Czy warto? Wybieram się tam choćby dla pantery śnieżnej. Tylko, żeby choć trochę śniegu...


Jesienią w Krakowie: …pojawili się w krakowskim ZOO nowi mieszkańcy - zwierzęta, które uzupełnią pary hodowlane, a także przedstawiciele zupełnie nowych gatunków.
Samiec jaguarundi - kot żyjący w Ameryce Południowej doczekał się partnerki. Samica przyjechała z Rare Species Conservation Centre w Wielkiej Brytanii. Zwierzęta przypadły sobie do gustu i tworzą zgodną parę. Jaguarundi jest kotem, przypominającym budową drapieżniki z rodziny łasicowatych, dlatego nazwano go kotem łasicowatym. Stado addaksów powiększyło się o samicę, która przybyła z czeskiego ZOO Olomouc. Z niemieckiego ZOO w Stuttgarcie przyjechały dwie młode samice markura (azjatycki gatunek zwany kozą śruborogą), które można już wraz z samcem oglądać na wybiegu. Samiec sowy śnieżnej, który przyjechał z ogrodu w Goerlitz zostanie wkrótce połączony z samicą, a na zapleczu egzotarium przebywają dwa nowe gatunki węży - pytony zielone i boa psiogłowe (pochodzą z Brees Breeding Center w Belgii i z ZOO w Augsburgu). Obecnie nie można ich jeszcze oglądać. 

Źródło: http://www.zoo-krakow.pl/index.php  

Tagi: kraków zoo
21:25, tartuffe , Ulubione
Link Komentarze (7) »
poniedziałek, 14 grudnia 2009

Handel na placu Żydowskim

Handel na placu Żydowskim


Zdarzyło się w Krakowie: w połowie XVII w. -  „(…) handel krakowski był skoncentrowany m.in. w sklepach i kramach należących do kupców żydowskich. Te po wypędzeniu Żydów na Kazimierz, zaczęły systematycznie pojawiać się w Krakowie na początku XVIw. Znajdowały się głównie w kamienicach mieszczańskich. W 1544 r. rajcy krakowscy wydali uchwałę, w której zakazano wynajmowania ludności żydowskiej sklepów oraz mieszkań. Karą za nieprzestrzeganie tego prawa była grzywna w wysokości 100 florenów. Pomimo wspomnianego zakazu sklepy kupców żydowskich powstawały przy ulicy św.Tomasza, a w późniejszym czasie na Rynku krakowskim, przy ul. Siennej i Grodzkiej, a także innych, głównych ulicach Krakowa. Mandat króla Zygmunta III Wazy z 1597 r. wspominał, że mieszczanie krakowscy zabraniali wynajmowania sklepów w mieście przez kupców żydowskich. Monarcha nakazał władzom miejskim zmienić to postępowanie z uzasadnieniem, iż „im jest pozwolono i dopuszczono sklepy w mieście Krakowie, w domach jakichkolwiek najmować i rozmaitych towarów z nich odbywać, czego do tych czasów w spokojnem używaniu bez żadnych turbacyi byli” (…) Wiadomo, że uwagę starozakonnych przyciągały najatrakcyjniejsze pod względem handlowym części miasta. Ludność żydowska w pierwszej połowie XVII w. posiadała sklepy zarówno w Rynku krakowskim, jego bliskim sąsiedztwie, a także na Kazimierzu. Jatki kupców żydowskich znajdowały się w dzielnicy żydowskiej Kazimierza”.

Źródło: Żydzi w handlu Krakowa w połowie XVII wieku – Szymon Kazusek, Wydawnictwo Naukowe Societas Vistulana, Kraków 2005

sobota, 12 grudnia 2009

Krakowskie Błonia


Zdarzyło się w Krakowie: w 1938 roku – „Przeprowadzono ćwiczenia obrony przeciwlotniczej. Po zapadnięciu zmroku elektrownia i gazownia wyłączyły oświetlenia uliczne. Okna mieszkań i instytucji publicznych (biura, kawiarnie, restauracje), a także tablice orientacyjne przy domach zasłonięto czarnym papierem. „Kraków przedstawiał zgoła osobliwy widok. Tylko tu i ówdzie jaśniały niebieskie światła przejeżdżających aut, migotały słabe światełka dorożek konnych lub lampek elektrycznych, w które zaopatrywali się dość licznie przechodnie. Posterunkowi policji pełnili służbę z maskami gazowymi i latarkami. Tramwaje krążyły prawie niewidoczne: lampy wewnętrzne i reflektory zewnętrzne osłonięte były niebieskim papierem ochronnym”. Ćwiczenia wykorzystali złodzieje, którzy okradli kilka mieszkań i sklepów. Zarządzone pogotowie OPL trwało jedną noc”. (IKC-324,s.19) 

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii, Kraków 1998

Muzeum Narodowe


Zdarzyło się w Krakowie: w 1933 roku – „Komitet Obywatelski Popierania Budowy Muzeum Narodowego w Krakowie zaapelował o składanie ofiar na ten cel. Datek 50zł i więcej upoważniał ofiarodawcę do złożenia podpisu w pamiątkowej księdze osób popierających budowę gmachu. Nazwiska osób ofiarujących od 500zł wzwyż miały być trwale upamiętnione w nowym gmachu Muzeum”. 

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii, Kraków 1998

środa, 09 grudnia 2009

Katedra - Wawel


Zdarzyło się w Krakowie: „W 1320 roku po kilkudziesięciu latach walk, sukcesów i porażek, w katedrze na Wawelu ukoronowany został na króla Polski książę Władysław Łokietek. Po długim okresie rozbicia dzielnicowego znaczonego waśniami i sporami swoich, najazdami obcych, zjednoczone Państwo Polskie znowu pojawiło się na arenie europejskiej polityki. Koronacja w Katedrze Krakowskiej była precedensowym wydarzeniem w dziejach państwa (…) Dotychczas miejscem koronacji królów było Gniezno, dawna stolica państwa i siedziba metropolity (arcybiskupstwa). Dokonanie koronacji w Krakowie było swoistym wyzwaniem rzuconym Gnieznu. Wiadomość o koronacji króla Władysława zapisano w prowadzonym przez kapitułę katedralną „Kalendarzu kapitulnym”. Następną informacją zawartą pod tym samym rokiem we wspomnianym „Kalendarzu” była wzmianka o rozpoczęciu prac przy budowie nowej, trzeciej katedry na Wawelu. Prace te rozpoczął ówczesny biskup krakowski Nanker”. 

Źródło: Gotyk w Krakowie – Paweł Pencakowski, COIT Kraków

poniedziałek, 07 grudnia 2009

Most im. J. Piłsudskiego

Chyba najczęściej fotografowany most w Krakowie ;)


Zdarzyło się w Krakowie: IV most na Wiśle (im. J. Piłsudskiego) budowała gmina wraz rządem, pokrywając połowę kosztów. Inwestycje takie realizowane były dzięki poprawie koniunktury gospodarczej i wzroście dochodów gminy. Most oddano do użytku w 1933 roku. Stanął na miejscu rozebranego wcześniej drewnianego mostu u wylotu ulicy Mostowej. Projekt przygotowali warszawscy inżynierowie pod kierunkiem profesora Politechniki Warszawskiej – Andrzeja Pszenickiego. Elementy konstrukcji pochodziły z zakładów „Zieleniewskiego”, które specjalizowały się w produkcji kotłów parowych, konstrukcji mostowych jak również wyposażenia dla fabryk różnych branż, rafinerii, gazowni, cukrowni, gorzelni, chłodni, rzeźni itp.

Na podstawie: Dzieje Krakowa / Kraków w latach 1918 – 1939  – Tom 4 – pod redakcją Janiny Bieniarzówny i Jana Małeckiego Wydawnictwo Literackie Kraków 1997

Dziedziniec w remoncie

Renowacja dziedzińca zewnętrznego Zamku Królewskiego na Wawelu – według informacji na miejscu, potrwa do końca czerwca 2010 r.


Zdarzyło się w Krakowie: „Od czasu Kazimierza W. nie brakło już królów budowniczych. Pałac powiększa się ciągle, zdobi i obwarowuje. Jagiełło podwyższa mury obronne i buduje obronne wieże w roku 1393, zwłaszcza dla umocnienia bramy: stają przy niej dwie wieże i barbakan, z którego spód pozostał dotąd przed wieżą zegarową i tworzy dziś platformę, dwie wieże stały naprzeciw niego, tak, że chcąc przebyć bramę zamkową (ku katedrze w górę), musiało się przedostać przez obronną szyję między tym barbakanem a wieżami przeciwległemi. Wieże te zburzono na początku XIX wieku”. 

Źródło: Zamek Krakowski/przewodnik dla zwiedzających z dodaniem „historyi Wawelu” – Dr Klemens Bąkowski, Spółka Wydawnicza Polska w Krakowie 1913

Tagi: Wawel
21:08, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (9) »
 
1 , 2