Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
środa, 31 grudnia 2008

Szczęśliwego Nowego Roku  życzę Wam wszystkim


Zdarzyło się w Krakowie: …31 grudnia 1918 roku –  Ilustrowany Kuryer Codzienny pisze: ”… zwracamy się zarówno do naszych władz jak i do ogółu społeczeństwa, aby przez niewielki z resztą wysiłek woli położono ostatecznie kres temu typowo niemieckiemu barbarzyństwu, jakimż aż dotąd był u nas tzw.»Sylwester«. W chwili gdy na ogromnych przestrzeniach ziem polskich szaleje jeszcze mord i pożoga, w chwili, kiedy toczy się być może i ostatnia, niemniej jednak najbardziej dzika wojna w Galicji wschodniej, gdzie pada ofiarą bezcenne życie i resztki mienia polskiego, w chwili, gdy bohaterski Lwów jest ponownie tak poważnie zagrożony, byłoby niegodnym, gdyby ci, którym los oszczędził tych okropności, w jakimś potępieńczym zapomnieniu dawali upust zgoła nieuzasadnionej namiętności i podnieceniu. Precz z »Sylwestrem« ! Precz z tym przeżytkiem germanizmu w Polsce. Kończący się dzień roku bieżącego nie może bezwarunkowo w Polsce dawać nadal powodu do publicznego zgorszenia. W tym duchu oczekujemy stosownych zarządzeń władzy i wyrażamy przekonanie, że spotkają się one z zupełnym uznaniem ze strony ogółu polskiego (…)”. (IKC -1/1919,s.2-3)

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
poniedziałek, 29 grudnia 2008

Kolejny widok z Wawelu


Zdarzyło się w Krakowie: …w grudniu 1921 roku –  nad miastem przeszła gwałtowna wichura, która pozrywała wiele dachów, m.in. miedziane pokrycie z kopuły kościoła św.św.Piotra i Pawła oraz z części katedry, powywracała parkany, drzewa, pozrywała druty telefoniczne i przewody tramwajowe.[…] Uszkodzeniu uległo ok.20% wszystkich dachów w mieście.

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
20:24, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (3) »
niedziela, 28 grudnia 2008

Widok z Wawelu w stronę mostu Grunwaldzkiego


Zdarzyło się w Krakowie: …28 grudnia 1922 roku –  na murach rozplakatowano orędzie prezydenta S.Wojciechowskiego z 20 grudnia, apelujące o zgodę narodową.

Źródło: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
14:45, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (5) »
sobota, 27 grudnia 2008

Wawel 27 grudnia 2008

Poświąteczny spacer nad Wisłę (czyt. spalanie nadmiaru kalorii nabytych w ciągu ostatnich dwóch dni).

Ze spaceru nad Wisłę...


Zdarzyło się w Krakowie: …w I połowie XVI wieku –  jednym z budowniczych zamku wawelskiego był Franciszek Włoch, zwany Florentczykiem, przybyły z Budy do Krakowa prawdopodobnie na początku 1502 roku. W Rachunkach budowy zamku występuje wszędzie jako Franciscus Italus. W wawelskiej katedrze wykonał on renesansową tumbę i nyszę do istniejącego już gotyckiego nagrobka króla Jana Olbrachta. Z upoważnienia królewicza Zygmunta przygotował projekt budowy nowego zamku. Jako murator castrensis rozpoczął prace od przebudowy skrzydła zachodniego. Dla zorganizowania murarskiej ekipy sprowadził z Węgier innych mistrzów, jeżdżąc do Budy osobiście bądź wysyłając posłańców. W zachowanych Rachunkach wielkorządcy Andrzeja Kościeleckiego z lat 1507-1509 często powtarzają się pozycje mówiące o zapłacie dla Franciszka i jego towarzyszy. On sam, jak i jego towarzysze wykonywali roboty murarskie i kamieniarskie. Rachunki wspominają o ich wyprawach do kamieniołomów głogowskich czy myślenickich dla łamania kamienia, który transportowany był później na Wawel. Odnotowane wydatki wskazują w latach 1507-1509 na duże zaawansowanie robót murarskich i ciesielskich, a później także stolarskich.

Na podstawie: Z przeszłości Krakowa  -  praca zbiorowa pod redakcją Jana M. Małeckiego, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa-Kraków 1989
środa, 24 grudnia 2008

Wesołych Świąt


Zdarzyło się w Krakowie: …w połowie XIX wieku –  przed świętami Bożego Narodzenia było mniej przygotowań niż przed Wielkanocą. Wieczerza wigilijna była uroczystością rodzinną. Stół pod obrusem zaścielano sianem. Wieczerzę rozpoczynano łamaniem się opłatkiem z miodem, najpierw między sobą, potem w kuchni ze służbą, która miała tam zastawiony osobny stół wigilijny. Jadłospis otwierała zupa czekoladowa (podawana tylko ten jeden raz w roku), potem były cztery gatunki ryb, następnie kutia. Deser stanowiły jabłka, orzechy i bakalie. Za napój służyły wina różnego gatunku. Pani domu nigdy nie wstawała od stołu w czasie Wigilii, wierzono, że inaczej przez cały rok tłukłyby się jej garnki. Przestrzegano skrupulatnie, by w ten dzień do stołu zasiadała parzysta liczba osób, gdyż nieparzysta groziła śmiercią jednego z biesiadników. Nad stołem zawieszano na sznurze drzewko, dające się spuszczać. Nazywano je „sadem”. W połowie XIX wieku ozdabiano je jabłkami, piernikami i złoconymi orzechami, a gałęzie łączono girlandami z migdałów i rodzynków.

poniedziałek, 22 grudnia 2008

Brama Floriańska wieczorem


Zdarzyło się w Krakowie: … w roku 1307 -  wzmiankowana jest w aktach miejskich Brama Floriańska. Bramy tej bronił cech kuśnierzy.

Na podstawie: Przewodnik po zabytkach Krakowa – Urbs celeberrima – Michał Rożek, Wydawnictwo WAM, Kraków 2006

niedziela, 21 grudnia 2008

Wejście do Starej Synagogi - ul. Szeroka

Chanuka to święto obchodzone na pamiątkę zbrojnego powstania Judy Machabeusza w 165 r. p.n.e., skierowanego przeciw Seleucydom, którzy okupowali Palestynę, niszcząc m.in. Świątynię i narzucając Żydom helleński politeizm. Powstanie zakończyło się zwycięstwem Judy Machabeusza, zdobyciem Jerozolimy i ponowną konsekracją Świątyni. Nazwa "chanuka" została nadana dla upamiętnienia faktu, że żydowscy wojownicy odpoczęli - hebr. "chanu" - zakończywszy walkę. Miało to miejsce w dniu 25 miesiąca Kislew. Zgodnie z opowieścią, w ruinach Świątyni Hasmonejczycy - ród, z którego pochodził Juda Machabeusz - znaleźli tylko jedną ampułkę z nienaruszoną pieczęcią kapłana, zawierającą czystą oliwę, która mogłaby służyć do zapalenia świecznika świątynnego. Tak znikoma ilość mogła wystarczyć na zaświecenie menory najwyżej przez jeden dzień, a trzeba było ich ośmiu, aby móc przygotować świeżą, rytualnie czystą oliwę. Mimo, że było jej tak niewiele, świecznik płonął bez przerwy przez cały czas, kiedy to było potrzebne.

Wejście do Synagogi Wysokiej - ul. Józefa

Podczas święta Żydzi czczą cud, którego dokonał Bóg - maleńka ilość oliwy wystarczyła w Świątyni aż do czasu wytłoczenia nowej.Chanukę obchodzi się poprzez śpiewanie pieśni pochwalnych, czytanie halelu, naukę i zapalanie świec. Na pamiątkę cudu w Świątyni zapala się w domach światła w ośmioramiennej chanukiji, świeczniku służącym wyłącznie temu obrzędowi. Każdego dnia Święta Świateł o zachodzie słońca zapala się kolejną, coraz większą ilość świeczek - pierwszego dnia jedną, drugiego dwie itd., odmawiając przypisane temu świętu błogosławieństwa oraz śpiewając "Maoz cur" (hebr. "Twierdza ze skały"). Jest to hymn z XIII wieku głoszący, że w każdym stuleciu Bóg doświadcza wiernych i poddaje ich cierpieniom, lecz jednak wybawia ich od prześladowań ze strony wrogów. 

 Źródło: http://ekai.pl

Święto Chanuka rok temu - ul. Szeroka, obok Synagogi Remu


Zdarzyło się w Krakowie: …przed wrześniem 1939 –  Kazimierz i Stradom charakteryzował swoisty mikroklimat, koloryt i atmosfera.[…] To tutaj wszyscy na Chanukę zapalali świeczki i stawiali w oknach lampki. To tutaj powszechnie ubierano się w tradycyjne stroje żydowskie, atłasowe kapoty, jarmułki czy lisie czapki. To tutaj wreszcie sklepy były na ogół zamknięte w soboty, inaczej niż żydowskie w Śródmieściu. W niedzielę też były zamknięte (ze względu na przepisy), ale nieraz można się było do nich dostać „tylnym wejściem”.[…] Kazimierz z przyległościami bynajmniej nie należał do zamożniejszych dzielnic miasta, poza tym był słabo wyposażony w urządzenia komunalne. Nowoczesna cywilizacja europejska słabo tu była obecna.

Źródło: Dzieje Krakowa / Tom 5 – Kraków w latach 1939 - 1945 – Andrzej Chwalba, Wydawnictwo Literackie Kraków 2002

Plac Bohaterów Getta - dawniej Plac Zgody

Plac Bohaterów Getta - dawniej Plac Zgody


Zdarzyło się w Krakowie: …w roku 1942 –  z końcem maja i w czerwcu Niemcy przeprowadzili masowe aresztowania oraz wysiedlenia wśród ludności narodowości żydowskiej. Na placu Zgody (obecnie pl. Bohaterów Getta) zgromadzono wywleczonych z domów i złapanych na ulicy ludzi. Stąd w kolumnach doprowadzono ich do wagonów bydlęcych ustawionych na bocznicy. „W nocy z 3 na 4 czerwca nowe wysiedlenia, […] jedni biegną gromadkami, inni w pojedynkę, jeszcze inni robią wrażenie obłąkanych. […] Getto huczy od wystrzałów. Niemcy strzelają to do tłumu, to do upatrzonych, do rannych niesionych na noszach, nawet do trupów. W rękach żołnierzy karabiny dymiące od wystrzałów, w rękach oficerów rewolwery, pogrzebacze, kije i laski”. („Przegląd Lekarski”1966, nr1, s.93)

Na podstawie: Dzieje Krakowa / Tom 5 – Kraków w latach 1939 - 1945 – Andrzej Chwalba, Wydawnictwo Literackie Kraków 2002
00:33, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
sobota, 20 grudnia 2008

Kiermasz na Rynku

Palcem w bigos... <-- grupa wsadzająca palce.


Zdarzyło się w Krakowie: …w 1797 roku –  według austriackiego spisu z tego właśnie roku, na Rynku mieściły się 253 budy drewniane, były tam między innymi „kramy litewskie, warzesze [rodzaj garkuchni], powidlne, piekarskie, szklane, owsiane, krupniczek, śledziowe, maślane, serowe, słoniniarskie, kijaków [przekupniów handlujących mięsem noszonym na kijach], garncarzy, solne, powroźnicze, mydlarskie, świeczne, żelazne, pudelne, paciornicze, garbarskie, barchanicze, kartowników, wieńczarek [kwiaciarek], figlarzy, kurniczek, zubiarek [przekupek nasion ogrodowych] i wiele innych.

Na podstawie: Rynek Główny w Krakowie  -  Waldemar Komorowski i Aldona Sudacka, Zakład Narodowy im.Ossolińskich, Wrocław 2008
środa, 17 grudnia 2008

Pub Stajnia na ul. Józefa 12


Zdarzyło się w Krakowie: …w grudniu 1919 roku –  wojsko przeprowadziło rekwizycję materiałów na rzecz armii. W czasie akcji na Kazimierzu znaleziono duże składy ukrytych tekstyliów i artykułów spożywczych.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
19:56, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (6) »
 
1 , 2 , 3