Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
niedziela, 28 listopada 2010

... z dzisiejszego spaceru.

Ratusz widziany z Sukiennic


Sukiennice


Sukiennice


Andrzej Kijowski i Rynek 

„(…) Miasto promieniste; to nie znaczy jasne, lecz koncentryczne. Podobne słońcu, gdyby zgasło słońce, na ziemię spadło i stygło w oparze krwawym i popiele. Taka jest miasta barwa i struktura. Czerwona cegła z liszajem wilgoci, miedź zzieleniała, liść pożółkły; mokry bruk; dzień z mgły powstaje i we mgle zachodzi, w kotlinie bowiem ukryło się miasto, pośród rozlewisk. (…) Serce miasta w rynku, tam, gdzie jest ratusz; wokół tłum kościołów, co jak zbrojna flota wieże niesie ostre, i dachy spadziste, i banie z blachy nad mglistą równiną. Stąd promienie ulic na cztery strony, pod kątem prostym, w porządku odchodzą (…)” 

Źródło: Przewodnik literacki po Krakowie i województwie małopolskim – Ewa Zamorska-Przyłuska, (fragment: Dziecko przez ptaka przyniesione (1968)  – Andrzej Kijowski). Wydawnictwo WAM 2010


Rynek


Ratusz


Rynek

wtorek, 23 listopada 2010
niedziela, 21 listopada 2010

Ulica Izaaka


Zdarzyło się w Krakowie: ul. Izaaka – według historyków ulica powstała pod koniec XVI wieku na terenie zakupionym przez gminę żydowską. Jednakże nazwa występuje dopiero w 1880 roku jako plac Izaaka, a w 1881 jako ulica Izaaka. Nazwa ulicy pochodzi od bożnicy Izaaka, ufundowanej w latach 1638 – 1644 przez Izaaka Jakubowicza. 

Na podstawie: Nazwy ulic Krakowa – Elżbieta Supranowicz, Instytut Języka Polskiego, PAN Kraków 1995

sobota, 20 listopada 2010

 

... czyli co wtorek każdego tygodnia.


Plac Na Groblach


Zdarzyło się w Krakowie: „Targi końskie odbywają się co wtorek każdego tygodnia a w razie gdyby na ten dzień przypadało święto uroczyste, targ odbywa się w następnym dniu powszednim” – tak w § 58, w punkcie b regulamin targowy z końca XIX wieku określał w które dni mogły odbywać się targi końskie na Groblach. Kiedyś była to jurydyka, jedna z najmniejszych, w drugiej połowie XVIII wieku własność Tarłów. Później jurydykę dzierżawił Hugo Kołłątaj, a u schyłku Rzeczypospolitej Szlacheckiej Groble należały do Sieniawskich. W XIX wieku nazywano je Nowym Światem.


Plac Na Groblach


Sam plac powstał w wieku XIX, przedtem znajdowały się tu mokradła i stawy. W wiekach średnich płynęła tędy jedna z odnóg Wisły, odprowadzająca wodę oraz nieczystości z fos usytuowanych przy murach miejskich. Z resztą sama nazwa wzięła się od grobli odcinającej te odnogę Wisły. Przy placu Na Groblach przez około 50 lat mieszkał Piotr Skrzynecki, znany artysta i organizator Piwnicy Pod Baranami.


Plac Na Groblach


Pod koniec 2009 roku zakończono w tym miejscu budowę podziemnego parkingu mieszczącego 600 samochodów. Inwestycję w całości (63 mln zł) sfinansowała hiszpańska firma Ascan, w zamian miasto wydzierżawiło jej obiekt na… 70 lat. Przy okazji budowy parkingu uporządkowano chodniki i ulice wokół, a na powierzchni parkingu odbudowano Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Znalazło się miejsce dla boiska do piłki nożnej i siatkówki oraz 400-metrowej bieżni.

Na podstawie: Przewodnik po zabytkach Krakowa – Urbs celeberrima – Michał Rożek, Wydawnictwo WAM 2006,  Nieznany portret Krakowa – Barbara Zbroja, Konrad Myślik, Wydawnictwo WAM 2010, http://pl.wikipedia.org, http://krakow.gazeta.pl/krakow


Plac Na Groblach


Plac Na Groblach

Tagi: kraków
21:31, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (7) »
środa, 17 listopada 2010

Ulica św. Marka


Zdarzyło się w Krakowie: ul. św. Marka –  „Według przypuszczeń niektórych historyków (…) w pierwszym okresie po lokacji miasto kończyło się właśnie na linii obecnej ul. św.Marka, gdzie przepływała jedna z odnóg Rudawy. Przesunięcie granic i wytyczenie ulicy miało nastąpić pod koniec XIII w. Powszechnie jednak uważa się, że ulica została przewidziana od razu w projekcie lokacji z r. 1257.” 

Źródło: Nazwy ulic Krakowa (fragment) – Elżbieta Supranowicz, Instytut Języka Polskiego, PAN Kraków 1995

wtorek, 16 listopada 2010

Ul. Sielska

Daleko od domu... ul. Sielska.

Tagi: kraków ulice
18:32, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (3) »
niedziela, 14 listopada 2010

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14 listopada obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (World Diabetes Day). Głównym celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobów leczenia choroby i powikłań związanych z nią oraz promowanie zdrowego stylu życia. 

Źródło: http://www.krakow.pl/informacje/3183,27,komunikat,swiatowy_dzien_walki_z_cukrzyca.html

Razem zmieniajmy cukrzycę

Razem zmieniajmy cukrzycę.

 
1 , 2