Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
niedziela, 30 listopada 2008

Plac Matejki wieczorem


 Zdarzyło się w Krakowie: … w roku 1910 -  odsłonięto pomnik króla Władysława Jagiełły, zwany Pomnikiem Grunwaldzkim. Ufundował go Ignacy Jan Paderewski. Prace nad pomnikiem Paderewski zlecił rzeźbiarzowi Antoniemu Wiwulskiemu, który przy projektowaniu monumentu wzorował się na dziełach Brunona Schmitza, twórcy wielu niemieckich pomników. Przy pracach nad pomnikiem Antoniemu Wiwulskiemu pomagało dwóch wychowanków paryskiej École des Beaux Arts – Bolesław Bałzukiewicz i Franciszek K. Black.

Na podstawie: Przewodnik po zabytkach Krakowa – Urbs celeberrima – Michał Rożek, Wydawnictwo WAM, Kraków 2006
15:01, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (8) »
sobota, 29 listopada 2008

Świąteczny kiermasz na Rynku...

Świąteczny kiermasz na Rynku...

Niesamowite... bańki ręcznie malowane: made in... Poland


Zdarzyło się w Krakowie: …w XV wieku –  Kraków stanowił centrum handlu regionalnego i był jednym z ważniejszych ośrodków handlu tranzytowego Europy Środkowo – Wschodniej. Stulecie to zwane było wiekiem szczęśliwym felix seculum. Przywileje królewskie ułatwiały  kontakty handlowe z miastami niemieckimi i Flandrią. Ożywiła się wymiana ze Śląskiem i z Węgrami. Szczególne znaczenie miał tranzyt miedzi i handel suknem oraz ołowiem i solą. Co prawda handel z północnymi regionami kraju ograniczał się do Gdańska, a w drugiej połowie stulecia skończyły się kontakty z Norymbergą ale za to znakomicie rozwijał się handel towarami wschodnimi.

Na podstawie: Rynek Główny w Krakowie  -  Waldemar Komorowski i Aldona Sudacka, Zakład Narodowy im.Ossolińskich, Wrocław 2008
piątek, 28 listopada 2008

Ul. Wrocławska


Zdarzyło się w Krakowie: …w 1925 roku –  Ilustrowany Kuryer Codzienny pisze: ”Mieszkańcy ul. Wrocławskiej żyją w warunkach zupełnie dzikich. Ani światła, ani wody, ani kanalizacji, ani nawet szutru na drodze zupełnie nie konserwowanej, pełnej błota i wybojów. Ulica ta jest jakby wyspą ciemną zupełnie, bo naokoło wszędzie jest elektryka. Ludzie rozbijają sobie tam głowy w nocy o słupy telegraficzne, a lekarze za samo przybycie żądają wyższych honorariów. Dodać należy, że ulicą tą przesuwają się codziennie duże oddziały wojskowe, które niszczą buty i mundury, bo muszą brodzić w błocie dosłownie do pół goleni”. (IKC – 298, s.7)

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
22:21, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (4) »
wtorek, 25 listopada 2008

W zaułku Niewiernego Tomasza


Zdarzy się w Krakowie: …13 grudnia 2008 roku –  w Loch Camelot odbędzie się premierowy recital autorski Bożeny Dworskiej „Patrząc Anioła oczami” (akompaniament Jaga Wrońska).

Na podstawie:    http://www.lochcamelot.art.pl  

niedziela, 23 listopada 2008

Zabytki archeologii peruwiańskiej - zbiory Muzeum Archeologicznego

Zabytki archeologii peruwiańskiej - zbiory Muzeum Archeologicznego

Zabytki archeologii peruwiańskiej - zbiory Muzeum Archeologicznego

Wystawa: Bogowie starożytnego Egiptu - zbiory Muzeum Archeologicznego

Wystawa: Bogowie starożytnego Egiptu - zbiory Muzeum Archeologicznego

Wystawa: Bogowie starożytnego Egiptu - zbiory Muzeum Archeologicznego

Po raz czwarty w Krakowie odbyła się akcja: Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W godzinach 10 – 16 można było oglądać, słuchać wykładów, rozmawiać z kustoszami i odwiedzać wnętrza normalnie niedostępne zwiedzającym w 22 krakowskich Muzeach. Wśród wspomnianych 22 muzeów nie zabrakło tych najważniejszych - czyli Muzeum Narodowego, Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ponadto zwiedzać można było Muzeum Lotnictwa, Archeologiczne, Etnograficzne, Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce i Zamek Królewski w Niepołomicach. Pasjonaci różnych dziedzin nauki mogli poszerzać  swoją wiedzę, odwiedzając placówki tematyczne: Muzeum Farmacji Collegium Medicum, Muzea Geologiczne PAN oraz AGH, Muzeum Paleobotaniczne UJ czy Muzeum Starego Teatru.

Zdarzyło się w Krakowie: …w listopadzie 1934 roku –  powstało Towarzystwo Prehistoryczne. Jego celem było informowanie o przypadkowych odkryciach i znaleziskach, ochrona tych zabytków oraz propagowanie wiedzy archeologicznej. Prezesem Towarzystwa został profesor UJ, W. Demetrykiewicz, a organem było czasopismo „Z Otchłani Wieków”.

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
19:07, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (8) »
sobota, 22 listopada 2008

na ul. Dominikańskiej


Zdarzyło się w Krakowie: …w roku 1824 –  w miejscu cmentarza św. Trójcy, jako przedłużenie pl.Dominikańskiego –  powstała ulica Dominikańska.

Na podstawie: Przewodnik po zabytkach Krakowa – Urbs celeberrima – Michał Rożek, Wydawnictwo WAM, Kraków 2006
piątek, 21 listopada 2008

Okolice os. Ruczaj


Zdarzyło się w Krakowie: …w listopadzie 1926 roku –  Ilustrowany Kuryer Codzienny donosi: „Kraków do tej pory, jako miasto aczkolwiek zachodnio-europejskie, lecz małe i leżące dość na uboczu ruchu przemysłowo-handlowego, elektryzował się bardzo powoli. Poza oświetleniem elektrycznym ulic – dość skąpym z resztą – elektryczność odgrywała do tej pory dość skromną rolę w wieczornym i nocnym pejzażu Krakowa. Ostatnie lata, a raczej ostatnie miesiące, przyniosły w tym kierunku pewien postęp. Widzimy coraz rzęsiściej oświetlone elektrycznością, w sposób bardziej pomysłowy wystawy sklepowe, widzimy przeciągające wieczorem samochody z elektrycznymi świetlnymi reklamami, wreszcie ukazały się takie same reklamy nad dachami domów rynku”. (IKC – 323,s.2)

Na podstawie: Kraków między wojnami – Czesław Brzoza, Towarzystwo Sympatyków Historii 1998
21:29, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (3) »
środa, 19 listopada 2008

kościół św. Krzyża


Zdarzyło się w Krakowie: …w 1244 roku –  w kościele św. Krzyża krakowski biskup Prandota osadził zakonników Świętego Ducha.

Na podstawie:   http://dziedzictwo.ekai.pl
wtorek, 18 listopada 2008

Centrum B - część XVIII dzielnicy


Zdarzyło się w Krakowie: …w 1966 roku –  Pomiędzy Nową Hutą a Krakowem utworzony został teren zielony – Park Kultury i Wypoczynku.

Na podstawie:   http://pl.wikipedia.org

niedziela, 16 listopada 2008

 

...w dzień powszedni. Rynek raz jeszcze.

Oryginalna muzyka...

...i karmienie gołębi.


Zdarzyło się w Krakowie: …w 1791 roku –  w diariuszu Johanna Friedricha Zöllnera można przeczytać taki opis Rynku: „ Rynek to wielki czworobok zamknięty ze wszystkich stron budynkami, które mogłyby stanowić ozdobę każdego pięknego miasta. Pośrodku stoją Sukiennice, w których sprzedaje się sukna i rozmaite wyroby. Jest to długi, ognioodporny sklep, a po jego obu stronach znów znajdują się, jeden przy drugim, małe sklepiki, gdzie kupcy wykładają swoje towary… Z moich okien widzę Rynek i mam przed oczyma przedziwne zgrupowania. W budach, w części drewnianych, w części zaś składających się z drewnianego rusztowania przykrytego daszkiem, sprzedaje się drobną galanterię, żywność i narzędzia; na stołach i na ziemi leży kamienna sól w bałwanach i nieforemnych bryłach; pomiędzy straganami żydowscy chłopcy i kobiety z zawieszonymi na szyjach pudłami sprzedają wstążki, scyzoryki i inne drobiazgi. Wiejska ludność w baranich kożuchach albo w nędznych łachmanach handluje byle jaką tandetą i rozkłada się z nią w słońcu na bruku; źle i dobrze ubrani mieszczanie przechadzają się powolnym, statecznym krokiem”.

Na podstawie: Rynek Główny w Krakowie  -  Waldemar Komorowski i Aldona Sudacka, Zakład Narodowy im.Ossolińskich, Wrocław 2008 
 
1 , 2 , 3