Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon D40 D5000 D200
N16-85 N35 N50 S10-20 S18-200zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
wtorek, 29 stycznia 2008

Synagoga Tempel

Synagoga Tempel powstała w latach 1860 - 1862 z inicjatywy Stowarzyszenia Izraelitów Postępowych i Towarzystwa Religijno-Cywilizacyjnego. Projektantem był Ignacy Hercok. Bożnica zasłynęła nabożeństwami o rozszerzonej liturgii i licznymi innowacjami, będącymi powodem oburzenia ortodoksyjnych Żydów.

Wejście do synagogi Tempel

Raz w tygodniu kazania głoszone były w języku polskim i niemieckim przez kaznodziejów z wykształceniem akademickim. Synagoga była wielokrotnie przebudowywana, między innymi w 1868, 1883, 1893-94 i po raz ostatni w 1924. W czasie okupacji hitlerowcy urządzili w Tempel magazyn i stajnię dla koni.

Synagoga Tempel

W październiku 1990 roku, na rzecz pojednania polsko - żydowskiego odbył się  w synagodze koncert. Upamiętnił on przywrócenie gwiazdy Dawida, którą w czasie wojny zerwali z budynku Niemcy. 

18:20, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
czwartek, 24 stycznia 2008

Ul. Reformacka

W końcu mogłem się wybrać na spacer, zacząłem od Reformackiej...

Kościół św. Wojciecha na Rynku

I jak zwykle Rynek, wszystkie drogi do niego prowadzą ;)

Most Dębnicki widziany od strony Wawelu...

Po drodze była Bracka, Grodzka, Kanonicza (w notce niżej) i w końcu zimno zmusiło mnie do powrotu. Most Dębnicki widziany od strony Wawelu.

Wawel widziany z mostu Dębnickiego

... i do domu.

 

 

Kanonicza wieczorem

Na Kanoniczej uliczce

o księżycowej porze,

wiatr dmie

w okienka kamienic.Ludzie szarzy i skuleni

po ciemnych zaułkach błądzą

jak dzieci zagubione (...)

fragment wiersza "Jesienny smutek" Ani Sztaudynger - Zaczek.

poniedziałek, 21 stycznia 2008

Garnizonowy kościół św. Agnieszki

Pierwszy, drewniany kościół św. Agnieszki został wzniesiony w drugiej połowie XV wieku staraniem kasztelana sandomierskiego Hińczy z Rogowa. W roku 1476 strawił go pożar, po którym jako murowany, odbudowano go dzięki fundacji biskupa Jana z Rzeszowa. W 1556 r. kolejny pożar zniszczył kościół, odbudowano go ponownie w 1558 z pomocą krakowskiego kanonika Jana Korzbacha. Kolejny raz zniszczony został w czasie potopu szwedzkiego i odbudowany na nowo i poświęcony w 1681 roku przez Mikołaja Oborskiego. W 1778 prymas Michał Poniatowski dokonał kasaty konwentu i kościół wraz z budynkami klasztornymi przeszedł po licytacji w ręce prywatne. Zabudowania wykorzystywane zostały później między innymi jako magazyn wojskowy a z czasem przeszły w ręce gminy żydowskiej. Dopiero w 1926 roku udało się go odkupić z rąk Izaaka Horowitza za cenę 70.000 zł. W 1936 został rekonsekrowany jako świątynia garnizonowa. W czasie okupacji funkcjonował w nim  niemiecki kościół ewangelicki.

22:56, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (3) »

Głowa Apollina nad wejściem do Pałacu

Głowa Apollina nad wejściem do Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Pałac Sztuki

Pałac powstał w 1901 roku, zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego w duchu wiedeńskiej secesji. Parcela na której stanął odkupiona została od miasta w zamian za sprzedaż Lituanii Grottgera do Muzeum Narodowego. Towarzystwo do roku 1871 wystawiało dzieła sztuki w pałacu Larischa, następnie w Pałacu Biskupim i w Sukiennicach.

       Fragment fryzu biegnącego wokół gmachu Pałacu Sztuki

Wokół budynku Pałacu Sztuki biegnie fryz pomysłu Jacka Malczewskiego, będący alegorią zmienności życia artystycznego i trudu tworzenia.

      Inny fragment fryzu...

 

 

21:44, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (2) »
sobota, 19 stycznia 2008

Luci di Nara - Igor Mitoraj

Luci di Nara - dar artysty dla UJ, dziedziniec Collegium Iuridicum.

Autor ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował również malarstwo w pracowni Tadeusza Kantora. Jego prace można zobaczyć na wielu placach i ulicach Europy, Japoni i Stanów Zjednoczonych jak również w kilkudziesięciu muzeach i siedzibach dużych korporacji na całym świecie.  Dla parku Abuta na Hokkaido Igor Mitoraj stworzył rzeźbę Tsuki-no-Hikari, jej replikę można zobaczyć stojącą przed British Museum i w Poznaniu. Prace Mitoraja można podziwiać również w paryskiej dzielnicy La Defense, w Rzymie i Lozannie a odsłonięcie Fontanny Centaura zamówionej przez władze miasta w Mediolanie (1990), było ważnym wydarzeniem artystycznym. 

13:17, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (1) »
czwartek, 17 stycznia 2008

Przy ul. Kopernika 30...

Przykład dawnej zabudowy przy ul. Kopernika. Willa "Zofijówka", zaprojektowana została w 1872 roku przez Antoniego Łuszczkiewicza, który był równocześnie jej właścicielem. Architekt był budowniczym Collegium Novum (projekt Feliksa Księżarskiego) i twórcą pałacyku Tarnowskich, pałacyku Dunajewskiego oraz gmachu obecnej Politechniki Krakowskiej.

środa, 16 stycznia 2008

Wróciłem jeszcze raz na ul. Wawrzyńca 15...

Historia polskiej motoryzacji na Wawrzyńca 15

Stała ekspozycja prezentująca historyczne polskie samochody i motocykle gromadzi wiele modeli, których raczej nie zobaczymy już na polskich drogach. Eksponaty są świetnie zachowane i wyczerpująco opisane.

Muzeum udostępniło interaktywną wystawę "Zabawy z nauką" przeznaczoną głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej. Można samemu wykonać proste doświadczenia, bawiąc się i ucząc jednocześnie.

22:57, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (3) »

Kanoniczej ciąg dalszy...

Dom Dziekański na Kanoniczej 21

Dom Dziekański powstał w drugiej połowie XIV wieku dzięki staraniom kanonika, Jana z Brzeska. Odnowiony po pożarze w 1455 r. został przebudowany w latach 1582 - 1592.

          Kanonicza 21 - wejście

Portal prowadzący do wnętrza pochodzi z końca XVI wieku a na jego fryzie widnieje napis: „Procul este profani”. Zwrot wzięty został z Eneidy Wergiliusza i oznacza mniej więcej: „Trzymajcie się z dala niewtajemniczeni”. W XIX wieku mieszkał tu znany historyk, biskup Ludwik Łętowski a od roku 1958 – Karol Wojtyła, jeszcze jako sufragan archidiecezji krakowskiej.

20:01, tartuffe , Kraków
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3