Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon Sigma Tamron i okazjonalnie Samsung

Darmowy licznik odwiedzin


zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
Blog > Komentarze do wpisu

Plac Na Groblach

 

... czyli co wtorek każdego tygodnia.


Plac Na Groblach


Zdarzyło się w Krakowie: „Targi końskie odbywają się co wtorek każdego tygodnia a w razie gdyby na ten dzień przypadało święto uroczyste, targ odbywa się w następnym dniu powszednim” – tak w § 58, w punkcie b regulamin targowy z końca XIX wieku określał w które dni mogły odbywać się targi końskie na Groblach. Kiedyś była to jurydyka, jedna z najmniejszych, w drugiej połowie XVIII wieku własność Tarłów. Później jurydykę dzierżawił Hugo Kołłątaj, a u schyłku Rzeczypospolitej Szlacheckiej Groble należały do Sieniawskich. W XIX wieku nazywano je Nowym Światem.


Plac Na Groblach


Sam plac powstał w wieku XIX, przedtem znajdowały się tu mokradła i stawy. W wiekach średnich płynęła tędy jedna z odnóg Wisły, odprowadzająca wodę oraz nieczystości z fos usytuowanych przy murach miejskich. Z resztą sama nazwa wzięła się od grobli odcinającej te odnogę Wisły. Przy placu Na Groblach przez około 50 lat mieszkał Piotr Skrzynecki, znany artysta i organizator Piwnicy Pod Baranami.


Plac Na Groblach


Pod koniec 2009 roku zakończono w tym miejscu budowę podziemnego parkingu mieszczącego 600 samochodów. Inwestycję w całości (63 mln zł) sfinansowała hiszpańska firma Ascan, w zamian miasto wydzierżawiło jej obiekt na… 70 lat. Przy okazji budowy parkingu uporządkowano chodniki i ulice wokół, a na powierzchni parkingu odbudowano Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Znalazło się miejsce dla boiska do piłki nożnej i siatkówki oraz 400-metrowej bieżni.

Na podstawie: Przewodnik po zabytkach Krakowa – Urbs celeberrima – Michał Rożek, Wydawnictwo WAM 2006,  Nieznany portret Krakowa – Barbara Zbroja, Konrad Myślik, Wydawnictwo WAM 2010, http://pl.wikipedia.org, http://krakow.gazeta.pl/krakow


Plac Na Groblach


Plac Na Groblach

sobota, 20 listopada 2010, tartuffe
Tagi: kraków

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/11/21 13:59:41
Hm, myślę sobie, co też nasz Świętoszek robi co wtorek na placu na Groblach... a on konie kupuje ;)
A kamienica, w której mieszkał Skrzynecki, uwieczniona w całej swej brzydocie aż dwa razy :) Piękny to zaiste zwyczaj odmalowywania handlowego parteru...
-
2010/11/21 14:09:22
Będąc tam na miejscu zastanawiam się, czy czasem ten odmalowany parter nie jest brzydszy od górnej części ;)
-
2010/11/21 18:17:36
Mnie też ten wtorek zastanowił od razu ;)
Niewiarygodne, jak Kraków się zmienia. Wcale nie wiem, czy na lepsze - no, ale ja jestem pesymistką.
Pamiętam takie piękne zdjęcie Kriegera robione z Placu na Groblach - na pierwszym planie geometryczny rytm straganów czy ław a nad tym niesamowity Wawel, taki bliski, na wyciągnięcie ręki prawie.
-
2010/11/21 18:35:43
Ech, mam zdjęcie placu Na Groblach, gdzie widać targ koński i ówczesną zabudowę. Niestety nie mogę opublikować. Zupełnie inny świat :)
-
2010/11/21 20:48:27
Ale historia, nie miałam o tym pojęcia!
A przed dwa lata chodziłam do szkoły, którą widać na zdjęciach :)
-
2010/11/24 10:34:19
Tyle razy byłem obok to z lewej to z prawej ale nigdy na - nawet nie wiem jak tam trafić - nie prawdopodobne
-
2010/12/10 06:55:20
W tej kamienicy mieszkał też prezes rodzin katyńskich (oraz moja koleżanka przez jakiś czas ;) )