Pstrykam całkowicie amatorsko
Nikon Sigma Tamron i okazjonalnie Samsung

Darmowy licznik odwiedzin


zBLOGowani.pl


Pisz swój dziennik w Internecie
Blog > Komentarze do wpisu

Zdarzyło się w Krakowie

                               Zdarzyło się w Krakowie: w roku 1986

             » „Czy relikty ósmej przedromańskiej budowli murowanej okażą się kaplicą główną książęcej rezydencji Bolesława Chrobrego?”  Trudno – doprawdy – nadążać z opisywaniem niebywałych odkryć archeologicznych na wawelskim wzgórzu. Jako człowiek odpowiedzialny za informowanie PT. opinii o wszystkim, co się dzieje na Wawelu, raportuję uprzejmie, iż do uprzedniej listy siedmiu budowli przedromańskich dołączyła ósma. Nie polegając na zbiorowej pamięci ważnych szczegółów, przypomnę owych siedem: Rotunda św. Feliksa i Adaukta, budowla „czworokątna” na dziedzińcu Arkadowym, mur przedromański nad Smoczą Jamą, kościół B, mur w północno – zachodniej części dziedzińca Batorego, relikty katedry przedromańskiej czyli Chrobrowskiej i jednoabsydowa rotunda przy pomniku Kościuszki. Uff! Takiego zgromadzenia przedromańszczyzny murowanej nie znajdziesz nigdzie poza Wawelem na ziemi naszej, a tu radosny dodatek: powiększenie listy, miejmy nadzieję, ciągle otwartej.

Wawel widziany z mostu Dębnickiego

Jak doszło do tego odkrycia? Górnicy krakowskiego „Hydrokopu” podczas drążenia rozpoznawczego w rejonie XVI-wiecznej łaźni królewskiej na dziedzińczyku Batorego (pomiędzy katedrą a zamkiem) na głębokości ok. 2,5m natrafili na mur, który ze względu na usytuowanie trudno było powiązać z reliktami romańskiego kościoła św.Gereona. Nadzorujący te prace archeolodzy: dr Zbigniew Pianowski i mgr Janusz Firlet sądzili, że natrafiono na fragment płyty fundamentowej zalegającej pod całą budowlą, zapewne starszą od kościoła romańskiego. Niezbędne okazało się poszerzenie obszaru badań. Konserwator Wawelu, prof. Jerzy Szablowski podjął więc decyzję, aby odgruzować wschodnią część dawnej królewskiej łaźni, aż do samej ściany pałacu. Odsłonięto powtórnie odcinek północnej ściany św.Gereona, a także dalszy, znaczny fragment płytkowego muru, rozpoznanego wcześniej w obrębie korytarzyka łaźni. Zachował się odcinek lica tego muru, wyznaczający jego orientacje (identyczną jak romańskiego kościoła)  oraz narożnik. Świadczył on, że odkryta budowla posiadała wnętrze na planie prostokąta, obudowane potężnym, grubym na około 3m fundamentem, głównie z płytowo łamanego wapienia i piaskowca – podobnie jak i inne najstarsze budowle wawelskie.

Wawel widziany z mostu Dębnickiego

Fakt, iż znajduje się ona w obrębie murów romańskiej bazyliki św.Gereona, wskazywać może na funkcję sakralną obiektu. Czy tutaj znajdowała się główna kaplica pałacowa książęcej rezydencji Bolesława Chrobrego? To kolejny sekret wawelski, czekający na rozstrzygnięcie i dokładniejszą interpretację. Najważniejsze, iż tajemniczy obiekt jest ósmą przedromańską budowlą, którą dopisuje się do rejestru poprzednich siedmiu. Jakby tego było jeszcze mało, w pozostałości północnej ściany romańskiego kościoła św.Gereona (znał ją już prof. Adolf Szyszko-Bohusz), ostatnio odsłonięto spod warstwy renesansowej zamurówki – negatyw dolnej części kolumny romańskiej, która podpierała sklepienie nawy bocznej, bądź łuk wzmacniający drewniany strop. Ów negatyw – czyli odcisk nieistniejącej obecnie kolumny w murze zaświadcza o podobieństwie do kolumn  poprzednio odkrytych w prezbiterium przez Adolfa Szyszko-Bohusza, a obecnym badaczom: Pianowskiemu i Firletowi ułatwia rozeznanie wnętrza tego kościoła. Owa niegdysiejsza kolumna niemal „dotykała” tajemniczego reliktu ósmej budowli przedromańskiej. Wobec takiego urodzaju odkryć w tym sezonie archeologii wawelskiej trzeba tylko życzyć badaczom wytrwałości w drążeniu wielkich szlaków sprzed tysiąca lat w tej – ciągle nieznanej – ziemi na wawelskim wzgórzu.«

ZBIGNIEW ŚWIĘCH

Źródło: Gazeta Krakowska – Rok XXXVIII, Nr 226 (11717) 1986-09-27,28.

wtorek, 24 lutego 2009, tartuffe

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/02/24 23:09:54
jedno tylko - co oczywiste - FOTOGRAFIE WSPANIAŁE
-
2009/02/25 17:50:04
Tak zdjęcia mają jak zwykle to coś, ale na tej stronie to już standard ;)
-
2009/02/25 19:31:23
Po prostu pogoda była piękna w niedzielę ;p
-
2009/02/25 20:33:08
Dziękuję za komentarz i wzajemnie :-) Bardzo ciekawie pokazany Kraków, z pewnością również będę zaglądać.
-
2009/02/26 10:27:38
A ja w temacie zdjęć - kolorystyka mi się podoba. W sumie sam muszę w końcu poeksperymentować z czymś innym, niż zwykły kolor oraz klasyczna czerń i biel. Ale jakoś zebrać się do tego eksperymentowania nie mogę :)